Ajali mbaya ya Ndege Spain.

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Kana-Ka-Nsungu, Aug 20, 2008.

  1. Kana-Ka-Nsungu

    Kana-Ka-Nsungu JF-Expert Member

    #1
    Aug 20, 2008
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,291
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 38
    Spanish air crash kills at least 45

    A passenger plane has crashed on take-off at Madrid's Barajas airport, killing at least 45 people and seriously injuring 19.

    However, a source for the emergency services reported about 150 fatalities, saying: "They are pulling out burnt corpses. The plane has been completely destroyed."

    The national government's office in Madrid said at least 19 people are seriously hurt while 35 were unharmed. Dozens of emergency vehicles are at the scene.

    A large cloud of smoke billowed at Terminal Four from the remains of flight JK5022's MD82 jet for Las Palmas in the Canary Islands.

    There were 166 passengers and six crew onboard, according to Scandianvian airline SAS, which owns Spanair and has been trying to sell it since last year.

    SAS said: "The aircraft, an MD-82, was en route from Madrid to Las Palmas when the accident occurred, at 14:23 hours local time. We can confirm that there were 166 passengers and six crew onboard."

    Dozens of shocked relatives began arriving at Las Palmas airport on the island of Gran Canaria, where they were whisked into a room away from the press and comforted by Red Cross psychiatrists.

    There was no immediate official comment on the cause of the accident but the newspaper El Mundo quoted a source on its website as saying the plane's left engine had caught fire.


    Source:ITN News
     
  2. Isimilo

    Isimilo JF-Expert Member

    #2
    Aug 21, 2008
    Joined: Aug 16, 2007
    Messages: 235
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    haya mambo mi nilisha-foretell kwenye ile threadi yangu nilouliza JE NI KWELI BARA LA AFRICA LINAONGOZA KWA AJARI ZA NDEGE? Nilikuwa na maana yangu ila nisitafsiriwe vibaya kwamba nimefurahishwa na ajari hii, hapana..ila ukweli unabaki pale pale. hii hali ya kuwa tunaonewa kwamba Africa ndo yenye usafiri mbovu wa njia ya anga inabidi tubadilishe mtizamo.tena sisi wenyewe ndo tunakuwa wa kwanza kuvihukumu vyombo vyetu vya usafiri. lakini niwaambie ukweli. usafiri wa anga kwa ndege za Africa ni more secure kuliko mabara yote. sitoi kichwani lakini kwa takwimu hasa hizi ndege kubwa.
     
  3. A

    Adeline Siame Member

    #3
    Aug 21, 2008
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 8
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Haijalishi ni Africa au wapi ila ni mbaya sana kupoteza roho za watu bila sababu maalum. Mungu tuepushe na ajali hizi.
     
  4. bintimacho

    bintimacho Senior Member

    #4
    Aug 21, 2008
    Joined: Apr 25, 2008
    Messages: 41
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    ajali nyingi za ndege hutokea kwasabababu ya ignorance ya watunzaji wa ndege.hiyo ndege ilikuwa inspected in january, and labda it had a few minor problems which got ignored hence causing a catastrophe. Mungu awalaze mahali pema peponi.
     
  5. Ngonalugali

    Ngonalugali JF-Expert Member

    #5
    Aug 21, 2008
    Joined: Jan 12, 2008
    Messages: 776
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Two of the 19 survivors of the Spanish jet which crashed shortly after takeoff, killing 153 people, have spoken of the moment they escaped from the burning wreckage.

    (Advertisement)
    Ligia Palomino, a doctor with Madrid's Samur ambulance service, was rescued by her own colleagues who could not hold back their tears as they rescued her.

    She remembers waking up among burnt corpses: "I lifted my head and all I saw were scattered bodies," she said.

    The 41-year-old suffered a broken hip and later described how she had boarded the flight with her husband and sister-in-law.

    They were going to celebrate her 42nd birthday on the holiday island of Gran Canaria this Sunday.

    "The plane left the gate for takeoff at 1.20pm but after we got to the take off zone, the pilot apologised and said he would have to return because of a technical problem," she said.
     
  6. Kana-Ka-Nsungu

    Kana-Ka-Nsungu JF-Expert Member

    #6
    Aug 22, 2008
    Joined: Oct 4, 2007
    Messages: 2,291
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 38
    Inasikitisha kuwa binadamu wenzetu wengi wamepoteza maisha yao kwa uzembe tu wa watu wachache lakini hii ajali itapunguza kasi ya midomo ya wazungu kutushambulia sisi waafrika kila mara ajali zinapotokea kwetu.
     
  7. Sizinga

    Sizinga JF-Expert Member

    #7
    Oct 18, 2013
    Joined: Oct 30, 2007
    Messages: 7,555
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 38
    RIP wote...
     
  8. m

    muhomakilo jr JF-Expert Member

    #8
    Oct 18, 2013
    Joined: Jul 28, 2013
    Messages: 5,769
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 38
    Rip wote,but MD 82 ndege za zamani sana,mashirika mengi wameachana nazo kitambo.
     
  9. a

    ali777 JF-Expert Member

    #9
    Oct 18, 2013
    Joined: Oct 13, 2012
    Messages: 111
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hii taarifa mbona haina ukweli ndani yake. nimejaribu source nyengine hakuna hii taarifa.
     

Share This Page