Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

African Union recognises Libya's NTC

Discussion in 'International Forum' started by ByaseL, Sep 21, 2011.

  1. B

    ByaseL JF-Expert Member

    #1
    Sep 21, 2011
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 2,218
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    THE African Union (AU) recognised the National Transitional Council (NTC) as Libya's de facto government on Tuesday, removing another piece of diplomatic support for ousted leader Muammar Gaddafi.

    The pan-African body, which has frequently been criticised for its ponderous reaction to events on its doorstep, said in a statement it was ready to support the NTC in its efforts to build an inclusive government.

    It also urged the NTC to protect African migrant workers following reports of black Africans being targeted by militia units hunting down mercenaries loyal to Gaddafi.

    Most European nations, the United States and Nigeria recognised the NTC from Aug. 22, while China officially acknowledged the Benghazi-based group as Libya's "ruling authority" on Sept. 12.

    The AU's switch is likely to bring a modicum of pressure to bear on leaders such as Zimbabwe's Robert Mugabe, who expelled Libya's ambassador at the end of August after the envoy switched allegiance from Gaddafi to the NTC.

    It also suggests South Africa, the continent's pre-eminent economic power which has a major say in AU policy, is also ready to switch sides and bring itself into line with realities on the ground, the West and regional rival Nigeria.

    South African support for Gaddafi, who helped build the AU, had its roots in a long-standing relationship between the two countries based on Libya's backing for the African National Congress in its struggle against white-minority apartheid rule.

    South African President Jacob Zuma has led AU delegations trying to broker a peace deal for Libya. Zuma has criticised the European Union and NATO for using force to bring about change in Libya and has called for Gaddafi's officials to be a part of a transitional government.




    Source: Monitor
     
  2. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #2
    Sep 21, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    AU hawana jipya,they have to face the reality
     
  3. k

    ktman2 Member

    #3
    Sep 21, 2011
    Joined: Jun 20, 2011
    Messages: 7
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hii eu haina hata mwelekeo bora hata oeyu
     
  4. C

    Chasaka Member

    #4
    Sep 21, 2011
    Joined: Jun 23, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 13
    Au is sycophate
     
  5. Mr.Toyo

    Mr.Toyo JF-Expert Member

    #5
    Sep 21, 2011
    Joined: Feb 9, 2007
    Messages: 433
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Japo kwa shingo upande...however, hiyo inclusive gvt ni lazima maana NTC wanazidiwa kule Bani walid & Sirte
     
  6. kenya-no-1

    kenya-no-1 Member

    #6
    Sep 21, 2011
    Joined: Sep 21, 2011
    Messages: 6
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ni vizuri kungojea hiyo muda wote badala ya kuwatambulisha NTC rasmi. Lakini AU ni hopeless sana kwa sababu hawawezi kuzuia chochote.:(
     
  7. Kapo Jr

    Kapo Jr JF-Expert Member

    #7
    Sep 22, 2011
    Joined: Jan 31, 2011
    Messages: 824
    Likes Received: 63
    Trophy Points: 45
    AU have nothing than western's needs,most of Africans leaders are papetisms-they based on grants after helps to got leaderships by western power.AU fail to solve problems faced cause of egoisms among leaders they must change systems of their ruling from adminstrators to the leaders of the people and forget about western thought-demands of raw materials,they need only Africa's wealth! WAKE Up Africans
     
  8. T

    Testimony Senior Member

    #8
    Sep 22, 2011
    Joined: Aug 3, 2011
    Messages: 112
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    better late than never. things are moving forward. kukumbatia mambo yaliyopita would not save the AU project.
     
  9. M

    Mbopo JF-Expert Member

    #9
    Sep 22, 2011
    Joined: Jan 29, 2008
    Messages: 2,532
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Whatever that means.
     
  10. Somoche

    Somoche JF-Expert Member

    #10
    Sep 22, 2011
    Joined: Oct 6, 2010
    Messages: 3,236
    Likes Received: 367
    Trophy Points: 180
    Wamechoka akili na mwili nadhani tunahitaji kuanzisha mapambano mapya ya kuikomboia Afrika..watu waoga kama hawa AU hawafai kabisa ni makarani wa wahuni wa ulaya na marekani
     
  11. M

    Mkomandaa Member

    #11
    Sep 22, 2011
    Joined: Mar 14, 2011
    Messages: 58
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    AU ni bendera hufuata upepo wa MAGHARIBI. Marekani walipomkubali Gadafi baada ya suala la ndege iliyoanguka Lokabi, AU walimkubali Gadafi hadi kukaribia kumfanya Raisi wa Afrika. Nenda Dodoma au Kampala ukaone Misikiti ya Gadafi. Sasa leo Marekani na Ulaya wamemgeuka Gadafi nasi pia sasa eti hatumtaki. Hivi ajenda ya AU nini? Nitawaheshimu sana kama mtaacha kuendesha AU kwa misaada ya Ulaya ama sivyo Afrika ndiyo imekwama hivyo. Leo Gadafi nani anajua ajenda yao labda kesho ni wewe. Tusishabikiye sana uvamizi huu wa bara letu, AU amkeni.
     
  12. Invarbrass

    Invarbrass JF-Expert Member

    #12
    Sep 23, 2011
    Joined: Feb 25, 2011
    Messages: 505
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Tatizo la AU ni kutojiamini. Wana act in response to the supper powers needs. Hawawezi kuanzisha, kupinga jambo kinyume na matakwa ya mataifa makubwa ndo maana wanasikilizia mpaka wasikie msimamo wa magharib ndo nao wanajipendekeza. Waoga, wanafiki na ni vigeugeu. Kama wanajiamini viongozi wa Africa waseme kwa herufi kubwa kuwa WAKO TAYARI KUWAUNGA MKONO WAASI/NGUVU YA UMMA POPOTE ITAKAPOTOKEA AFRICA. Kwamba AU msimamo wake sasa ni kuwa wananchi wakiichoka serikali yao waingie mtaani na siraha wapigane . Does it imply that AU's MODUS OPERAND is now on violence bases when solving internal conflicts? Or hii nispecial for Libya. Na hiyo international community inayounga mkono waasi eti wanakataa udictator wa Ghadaff mbona wasihamasishe wapalestina watumie nguvu dhidi ya Israel ? Viumoja umoja hivi havina mpango kama haviwezi kutetea haki bila woga heri fijifie tu kuliko kupukutisha pesa za waafrika.
     
  13. C

    Chasaka Member

    #13
    Jul 29, 2013
    Joined: Jun 23, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 13
    In real sense we donthv our own decision,tunasubiri maamzi ya wakubwa,
     
Loading...