Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

African Eagle sees Tanzania nickel production in 2016

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Oct 25, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Oct 25, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    [h=1][/h]Wed Oct 24, 2012 5:52pm GMT

    Print | Single Page
    [-] Text [+]



    ARUSHA, Tanzania Oct 24 (Reuters) - African Eagle Resources Plc said on Wednesday it planned to start construction of a nickel mine in Tanzania in 2014, with first production of the metal expected to begin in 2016.


    The company said its Dutwa project located around 100 km east of the gold-rich Mwanza region, has a resource of 110 million tonnes at 0.9 percent nickel.


    "This represents around 1 million tonnes of nickel metal," Aidan Schoonbee, project director of African Eagle's Dutwa resource said in a presentation to an energy and mining conference in the northern Tanzanian town of Arusha.


    "The anticipated life of mine is over 20 years."


    He said the company expected to apply for a mining license next year after conclusion of the environmental and social impact assessment of the project.


    The AIM-listed exploration company says on its website it plans to build an open pit mine to produce around 27,000 tonnes per annum of nickel.




    © Thomson Reuters 2012 All rights reserved
     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Oct 25, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145

    Well, they are not telling us all what is @ DUTWA; Yes, there is NICKEL but also there is a high quality COBALT Who is responsible of letting the CITIZEN what is found in DUTWA MINING area in Tanzania?

    The Investors mentioned only one Mineral...
     
  3. nashy

    nashy JF-Expert Member

    #3
    Oct 25, 2012
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 679
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Binafsi nimefanya Environmental and Social Impact Assesment (ESIA) kwenye huo mradi upo katikati ya vilima viwili Ngasamo upande wa Magu na Mang,ola upande wa Bariadi na mradi wenyewe uliitwa Dutwa kwa sababu Dutwa ni centre ya karibu kutoka hapo kwenye project area.

    Lakini pamoja na Cobati, pia pembeni ya mlima wa Ngasamo kuna wachimbaji wadogo wadogo wa gold, hofu yangu ni kuzuka kwa mgogoro, kwani wakati ESIA, niliona viongozi wengi wa serikali wakipendekeza wachimbaji hao waondolewe, na nilipojaribu kuongea na hao wachimbaji walisema hawako tayari kwani wana vibali vyote.

    Kwa taarifa tu wakenya pia wanaandaa ujenzi wa siri wa reli toka Sirari mpaka Nairobi kuunganisha reli ya Mombasa ku win biashara ya Nickel kwa sababu reli yetu ya kati imekufa.
     
  4. j

    juju man Member

    #4
    Oct 25, 2012
    Joined: Aug 6, 2012
    Messages: 27
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    jamani kila madini yanachimbwa..........vizzi vijavo vitanufaika na nini.............jamani jamani ni balaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:A S angry:
     
  5. e

    emalau JF-Expert Member

    #5
    Oct 25, 2012
    Joined: Apr 25, 2009
    Messages: 975
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 60
    [QUOTE
    Kwa taarifa tu wakenya pia wanaandaa ujenzi wa siri wa reli toka Sirari mpaka Nairobi kuunganisha reli ya Mombasa ku win biashara ya Nickel kwa sababu reli yetu ya kati imekufa.[/QUOTE]

    That's what we call strategic leadership, our leaders are in slumber
     
  6. e

    emalau JF-Expert Member

    #6
    Oct 25, 2012
    Joined: Apr 25, 2009
    Messages: 975
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 60
    That is what we call strategic leadership
     
Loading...