Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Africa bloc ready to move summit over Bashir row: Malawi

Discussion in 'International Forum' started by nngu007, Jun 8, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Jun 8, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Fri Jun 8, 2012 11:42am GMT

    [TABLE]
    [TR]
    [TD="class: articlePhoto, bgcolor: #F0F0F0"][​IMG][/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]

    By Mabvuto Banda

    LILONGWE (Reuters) - The African Union will move a July summit from Malawi if the country keeps up its efforts to block the attendance of Sudan's wanted president Omar Hassan al-Bashir, Malawi's vice president said on Friday.

    Malawi last month asked the African Union to prevent Bashir from taking part in the event, saying his visit would have "implications" for its aid-dependent economy.

    Bashir is wanted by the International Criminal Court over charges he masterminded genocide and other atrocities during his country's Darfur conflict.


    As an ICC member state, Malawi is supposed to arrest him if he enters its territory - and the global court's chief prosecutor on Monday said countries that failed to detain him should have their aid cut.


    "The African Union has written us a letter informing us that if we don't allow al-Bashir to come to Malawi, then they will move the summit to Addis Ababa in Ethiopia," Vice President Khumbo Kachale told reporters on Friday.


    Kachale said the cabinet had decided it was happy not to host the conference, which was focused on boosting trade between African countries and originally scheduled for July 9-16 in Lilongwe.


    Malawi angered international donors, who have supplied about 40 percent of its budget funding, when it hosted Bashir last year when Bingu we Mutharika, who died in April of a heart attack, ruled the country.


    African Union heads of state voted in 2009 not to cooperate with the ICC indictments, saying they would hamper efforts to end Sudan's multiple conflicts and criticising the court for unfairly targeting African countries.


    Bashir has since visited Kenya and Chad, both of them ICC members, as well as other countries - an embarrassment for the global court.


    The July summit would be particularly important for Sudan because the agenda included talks over its relations with South Sudan, which seceded last year under a 2005 peace deal, Sudan's foreign ministry has said.


    The two countries are at odds over a long list of issues, including the position of the border, oil payments, debt and the status of citizens in one another's territory.
     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Jun 8, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    If the meeting would be held in Tanzania is it our due process to hold Sudanese President Omar Hassan Al-Bashir? Or we

    will be worried with who feeds us at the end of the day so we will let go the genocide?
     
  3. T

    Tume ya Katiba JF-Expert Member

    #3
    Jun 8, 2012
    Joined: Apr 6, 2012
    Messages: 4,646
    Likes Received: 355
    Trophy Points: 180
    Rais wa malawi anafikili anaweza kuwafurahisha wazungu kwa kujidhalilisha!

    Aibu kubwa hii kwa viongozi wa kiafrika!
     
  4. N

    Njoka Ereguu JF-Expert Member

    #4
    Jun 8, 2012
    Joined: Apr 7, 2012
    Messages: 823
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 35
    Nothing for free my African people, this is the price African long Poverty trap, it is call for our leaders to real think of own development whatever it might take. Otherwise lazima tukubaline na hayo masharti hakuna jinsi na tukinyimwa misaada hakuna kulalamika.

    Ni bora kuwa mkweli kuliko kuficha ukweli, Malawi wameweka udhaifu wao wazi kuwa wanaogopa kukosa misaada siyo kujikweza wakati unaendelea kuona kupata misaada mingi ni mafanikio.
     
  5. Ngoromiko

    Ngoromiko JF-Expert Member

    #5
    Jun 8, 2012
    Joined: Sep 15, 2011
    Messages: 545
    Likes Received: 46
    Trophy Points: 45
    Rais wa Malawi anajidhalilisha na kuidhalilisha nchi yake.
    Wameshakuwa mateka wa wenye kutoa pesa.
    Bora angeamua kuwa maskini jeuri, ajipange kukuza uchumi wa nchi yake na wakati huo huo atafute misaada kutoka nchi ambazo hazina masharti ya udhalilishaji.
     
  6. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #6
    Jun 8, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Hapana, Anasema Ukweli... Kuliko Mbingu wa Mutharika yeye alikuwa anawavimbia wananchi walio wengi wanapata shida na kufa na Njaa, yeye anapanda Ndege anaenda South Africa - Akirundi Ndege Imejaa Chakula cha kulisha Familia yake tuu; Wananchi wake anawaambie waende kuvua Samaki - Hilo ziwa ndio ziwa pekee lisilo na Samaki

    Aheri Msema kweli; Kuliko yuke anayejitutumua na kuvimbisha Mashavu lakini tumboni Mtupu
     
  7. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #7
    Jun 8, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Ni Ukweli, Sasa ni bora afurahishe wazungu wananchi wake wasife Njaa; Hapa sio Freedom Fighting ni Ukweli huyu Jamaa kaua watu kibao lakini sisi waafrika hatutaki kusikia sababu wote tuna damu za watu; wote sisi tunauana kama kuku
     
  8. Azipa

    Azipa JF-Expert Member

    #8
    Jun 8, 2012
    Joined: Mar 19, 2012
    Messages: 1,068
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Ngoromoko .....Bingu wa Mutharika alijaribu kufanya unavyopendekeza matokeo yake misaada ikakatwa. Sishabikii misaada ila pia Bashir hana zuri la kutetewa. NAONA WAMEFANYA VIZURI MALAWI KWA KUSITISHA KUWA WENYEJI WA MKUTANO HUO. TANZANIA SHOULD EMULATE THIS
     
  9. TUJITEGEMEE

    TUJITEGEMEE JF-Expert Member

    #9
    Jun 9, 2012
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 8,162
    Likes Received: 1,090
    Trophy Points: 280
    Na huyu apigwe ban kuudhuria huo mkutano huko Adis Ababa.
     
  10. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #10
    Jun 9, 2012
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,124
    Likes Received: 5,683
    Trophy Points: 280
    kwa nini hutumii akili? Kwani huyu bashiri anaua wazungu? Kina nani wameuwawa? Common sense
     
Loading...