Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Advocate Maira is no more!

Discussion in 'Matangazo madogo' started by Mwikimbi, Apr 21, 2009.

  1. M

    Mwikimbi JF-Expert Member

    #1
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 1,728
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    kuna habari kuwa hon advocate MAIRA hayupo nasi tena, ameaga dunia akipata matibabu hapo marekani

    REST IN PEACE OUR LEARNED BROTHER
     
  2. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #2
    Apr 21, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    RIP Maira,

    Kwani alikuwa anaugua nini? na wasifa wake ni upi?
     
  3. M

    Mwikimbi JF-Expert Member

    #3
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 1,728
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Advocate moses maira was among the renowned advocate in tanzania, his struggle for democracy especially during introduction of multipartism in tanzania cant br forgotten

    sina detail, ila alienda marekani kwa matibabu, habari hizi nilizisikia kule kisutu leo nikaona niziweke hapa kwa wanajamii wafahamu
     
  4. Field Marshall ES

    Field Marshall ES JF-Expert Member

    #4
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 27, 2006
    Messages: 12,659
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    - Mara ya mwisho niliskia alikuwa Texas akitbiwa kwa watoto wake, nawapa pole sana wafiwa, bwana ametoa na bwana ametwaaa, lihimidiwe jina la bwana, na tuko pamoja nanyi kwa sala.

    FMES
     
  5. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #5
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,394
    Likes Received: 2,461
    Trophy Points: 280
    Raha ya Milele umpe ee Bwana, Na Mwanga wa milele umuangazie; apumzike kwa amani. Amina.
     
  6. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #6
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    I feel like crying for Maira, I really do.

    For the short span of time I was acquinted with him, advocate Maira was one of the most liberal advocates, touching "politically incorrect" cases that many advocates would not touch with a 100 meter pole, but not Maira, he really understood the concept of right to representation.

    Marekani yuko wapi jamani?

    In Eternal Peace shall he rest.
    May all beings be enlightened.
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    Apr 21, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Wewe lia tu....wala usione aibu....
     
  8. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #8
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    Aibu is for the self conscious, and you know I am the furthest from that.

    Now let's not distract this observance of the life of one of the most prominent lawyers to bless the Tanganyika Law Society.

    Nimefiwa, have some heart.
     
  9. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #9
    Apr 21, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Ok, just let it out then....

    RIP Maira...
     
  10. Dilunga

    Dilunga JF-Expert Member

    #10
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 8, 2009
    Messages: 679
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Lakini alitia aibu yeye na Mkono walipokuwa wanapigana madongo hadharani wakibishana nani ana hela zaidi, mara oooh, wewe umechukua miaka minne kumaliza kakozi ka mwaka mmoja, mara mimi ni lawyer mtenda maajabu kuliko wewe. Ilikuwa ni kuvunjiana heshima na proffesion yao mpaka Bar wakawaambia knock it off.
     
  11. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #11
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    Nani ambaye hajawahi kutia aibu?
     
  12. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #12
    Apr 21, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    "Now let's not distract this observance of the life of one of the most prominent lawyers to bless the Tanganyika Law Society."
     
  13. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #13
    Apr 21, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,060
    Likes Received: 9,769
    Trophy Points: 280
    Mwenyezi Mungu ailaze roho ya marehemu mahali pema peponi na awape nguvu na faraja familia yake, ndugu, jamaa na marafiki kwa msiba huu mkubwa uliowafika~AMEN
     
  14. Dilunga

    Dilunga JF-Expert Member

    #14
    Apr 21, 2009
    Joined: Apr 8, 2009
    Messages: 679
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Na ni nani ambae hajawahi kutetea controversial cases?

    Tena tumekubali tu hiyo claim, for granted, ningeweza kukwambia nitajie hiyo kesi tata ambayo aliikubali, na ni nani aliikataa, na kwa nini ni tata, na alilipwa kiasi gani, na kwa nini attorney mwingine angekataa huo mshiko.

    You don't wanna go here. Umefiwa, kama ulivyosema.
     
  15. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #15
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    Sasa kama unajua kama nimefiwa kwa nini unaleta ligi? Self contradicting yourself.

    Mtu hata hajazikwa ushaanza kumuwangia, wakikususia umle nyama?

    Maira is up there with the Murtaza Lakhas of Tanzania. Now go Google that.

    You don't wanna go there.
     
  16. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #16
    Apr 21, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Nyie wacheni masikhara yenu kwenye msiba wenzenu tumeondokewa ivyo.
     
  17. BelindaJacob

    BelindaJacob JF-Expert Member

    #17
    Apr 21, 2009
    Joined: Nov 24, 2008
    Messages: 5,971
    Likes Received: 293
    Trophy Points: 180
    RIP Maira na Poleni sana familia na wafiwa wote.
     
  18. BiMkubwa

    BiMkubwa JF-Expert Member

    #18
    Apr 21, 2009
    Joined: Jan 9, 2007
    Messages: 530
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Could someone please PM me with the details. I would like to get in touch with whoever he was living with at the time of his demise. I am a close relative. OMG!
     
  19. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #19
    Apr 21, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,131
    Likes Received: 16,095
    Trophy Points: 280
    Bimkubwa, wewe ni ndugu wa karibu na huna taarifa zozote zinazohusiana naye? Kwa nini usiwatafute ndugu wengine?
     
  20. BiMkubwa

    BiMkubwa JF-Expert Member

    #20
    Apr 21, 2009
    Joined: Jan 9, 2007
    Messages: 530
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Nyani,
    You do not want to hear the rest of it. Ngoja nimzike babu yangu. I knew of his kids here in America, well they are much younger than me. The closest by age was married in 1990. The others really close are back in DSM. First I do not want to call people in DSM based on some facts thrown in Jamii forums, we have seen that happen (Sheikh Yahya), secondly, I really need to be sure. Third, my relative practiced polygamy to its best. So I am only close to the kids of his first wife and not the others. Hope you get it.
     
Loading...