Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Advise to Dr. Mwinyi. Health care

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Made aw kubofya, Aug 4, 2012.

  1. M

    Made aw kubofya Member

    #1
    Aug 4, 2012
    Joined: May 8, 2012
    Messages: 56
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Dr. Mwinyi, since you have the duty to insure good public health to Tanzanian
    Why has it been a problem for the government to buy new SC scan machines for all referrals hospital which cost only $200,000?
    In comparison to the neighboring country Kenya, in Nairobi alone, there are over 16 ct scan machines in government health centers.
    Why not us?
    It has come a time for the government to realize that health and life of our people is important than any individual political career.
    Use excessive force , intelligence unit to assasinate your own citizen who are trying to raise their voices and continue use of Offensive language through police and missuse of judiciary for government officers own interst is unacceptable.
     
  2. measkron

    measkron JF-Expert Member

    #2
    Aug 4, 2012
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 3,598
    Likes Received: 190
    Trophy Points: 160
    Mkuu you said it very well, hasa hapo kwenye RED, The minister has to think of that kuwezesha angalau kipimo hiki kuweza kufanyika kwenye ngazi ya rufaa. Kingine ni hawa madaktari waliositishiwa usajili, hapa nasema kwa uhakika jamani tunapoteza wataalamu tuliosomesha wenyewe, Waziri alitamka bungeni akihitimisha mjadala wa bajeti yake kuwa wanajiandaa kuwaita ili kuweza kuwahoji na kuweza kuona kuwarudisha kazini, ni vyema mchakato huo ukafanyika kwa haraka ili warudi kutoa huduma kwa watanzania, nimeshuhudia madaktari wakaondoka nchini kwani hawajui mwisho wa siku Serikali wataamua lini kuwarudisha, leo hii wameshaondoka zaidi ya 70. sisi ni nchi inayoendelea tuache kiburi tuwa retain wataalam wetu wanaosoma kwa kodi za watanzania huku wanakwenda kuwafaidisha wengine... Nilishangaa mkuu wa taasisi ya mifupa Namibia ni mtanzania, kilichompeleka... green pasture, watakimbia wote
     
Loading...