Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Absa Group Plans IPO for Tanzania’s NBC

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Invisible, May 10, 2010.

  1. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #1
    May 10, 2010
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    May 7 (Bloomberg)

    Absa Group Ltd., the South African bank controlled by Barclays Plc, plans to hold an initial public offering for its 55.5 percent-owned National Bank of Commerce Ltd. in Tanzania and list it on the Dar es Salaam exchange.

    The IPO would dilute the Tanzanian government’s stake and is subject to regulatory approvals, Absa Chief Executive Officer Maria Ramos said in an interview in Dar es Salaam last night. The listing, which should take place this year, will leave Absa with a 55 percent stake in the lender, she said.

    Absa, which plans to expand in Africa along with parent company Barclays, is seeking to boost its earnings after South Africa’s first recession in 17 years hurt consumer spending. The Johannesburg-based lender has operations in Mozambique and Tanzania and may make an acquisition in Namibia, while Barclays operates in countries like Ghana, Uganda, Kenya and Zimbabwe. Neither of them have operations in Nigeria.

    “We are very keen on Nigeria,” Ramos said. The lender, which didn’t register with the Central Bank of Nigeria to examine buying a stake in one of the country’s 10 rescued banks, sees the West African country as the “obvious” place to go, and Ramos said it remains “on the radar screen.”

    Absa said on Feb. 16 that full-year profit in 2009 fell 36 percent after bad debts surged and it lost money on equity investments. In the first half of 2010, the company’s asset growth has been “pretty muted,” Ramos said, adding that bad retail loans may have peaked, while corporate bad debts may only start to decline after mid-year.
     
  2. G

    Godwine JF-Expert Member

    #2
    May 13, 2010
    Joined: Jan 15, 2010
    Messages: 1,352
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    lakini kwakuwa wao walipewa bank yetu kwa bei ya kutupa lazima na wao wauze hisa zao kwa discount price na sio kwa premium au kwa market value ili kuwezesha watanzania wengi kupata fulsa ya kumiliki bank yao iliyoibiwa na wageni la sivyo serikali lazima itoe special fund ili kufidia baadhi ya gharama ili wananchi wapate hisa kwa discount,

    HUU NI MWANZO MZURI TUNAJITAYARISHA NA KWENYE KAMPUNI ZA MADINI na simu PIA
     
  3. andrewk

    andrewk JF-Expert Member

    #3
    May 14, 2010
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 3,025
    Likes Received: 18
    Trophy Points: 135
    Hapa nadhani zitakazo uzwa ni serikali yetu tuu, wao wataerndelea kupeta kuwa na percentage kubwa
     
  4. D

    Dick JF-Expert Member

    #4
    May 14, 2010
    Joined: Feb 10, 2010
    Messages: 477
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Wajasiriamali mjiandae kununua hisa hizo kwa kuwa kuna gawio mara 2 kwa mwaka ambayo hutokana na faida katika kipindi hicho. Tatizo pekee la hisa ni pale ambapo kampuni imepata hasara. Hapo wanahisa hawapati chochote, inakula kwao.

    Ushauri wangu kwa wana JF ni kwamba mnunue hisa katika makampuni yanayopata faida, mtafurahi kwa manufaaa mtayopata.

    Tchaoooooooooooooooo!
     
Loading...