Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

abruptio placenta??

Discussion in 'JF Doctor' started by phina, Dec 27, 2011.

  1. phina

    phina JF-Expert Member

    #1
    Dec 27, 2011
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 414
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Wadau..patient is 23 yrs old,Gravida 2 para 1 living 1..presenting with lower abdominal pain for 3hrs,preceeded by vaginal bleeding-fresh blood.
    her BP 111/80 pulse 123
    Fetal heart rates not appreciated by a fetoscope.
    The working diagnosis is abruptio placenta..

    My querry is-if it is abruptio placenta,how long will it take from the abruptio to fetal death??could it be that the fetal heartrate is not appreciated by the fetoscope but an ultrasound will show some hope of life??
     
  2. n

    ngwana ongwa doi Member

    #2
    Dec 28, 2011
    Joined: Dec 26, 2011
    Messages: 75
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Its difficult to predict featal death in relation to abruptio placenta cause depends on severity of bleeding as time goes on,otherwise ultrasound is a good option for featal heartrate.
     
  3. JS

    JS JF-Expert Member

    #3
    Dec 28, 2011
    Joined: Sep 29, 2009
    Messages: 2,065
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Naomb kujuzwa...abruptio placenta ni nini?
     
  4. phina

    phina JF-Expert Member

    #4
    Dec 28, 2011
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 414
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Asante sana..anyway-walijaribu dilatation which failed so wakamfanyia c/s..she'd lost the baby kabisa!saad..
     
  5. phina

    phina JF-Expert Member

    #5
    Dec 28, 2011
    Joined: Jul 18, 2011
    Messages: 414
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Ni hali ya kondo (nyumba ya mtoto akiwa tumboni kwa mamake-mimba) linapotoka au kujiachia toka kwenye kuta za kizaza kabla mimba haijakua vizuri au mtoto hajatoka.
     
  6. Nguruvi3

    Nguruvi3 Platinum Member

    #6
    Dec 28, 2011
    Joined: Jun 21, 2010
    Messages: 11,007
    Likes Received: 4,300
    Trophy Points: 280
    Kondo la uzazi linaachia kutoka katika uterus mapema(prematurely).

    It is one of the serious condition which could lead to maternal mobidity and mortality.
    Phina, ni ngumu sana kumuokoa mtoto hasa katika nchi zetu, hata hivyo ashukuriwe muumba kwasababu mara nyingi 'meli huzama na mzigo'.

    Mpe pole sana mzazi.
     
  7. n

    ngwana ongwa doi Member

    #7
    Dec 29, 2011
    Joined: Dec 26, 2011
    Messages: 75
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Habari mbaya phina pole kwa mama.
     
  8. D

    Discoverer Member

    #8
    Dec 29, 2011
    Joined: Jul 16, 2009
    Messages: 58
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Pole sana Phina kwa yote yaliyotokea, Abruptio placenta ni hatari sana kama walivyosema wachangiaji wengine, lakini pia hutegemeana na duration na extent ya abruption yenyewe ili kuweza ku predict fetal outcome, kama ni marginal abruptio placentae unaweza kumpata mtoto even in six to 8 hrs na ukifanya ultrasound sonographer ataona just a small retroplacental clot, then hapa ni bora kuwahi c/s if you can sustain survival of the new born (if preterm) in external environment. Kama ni 36 wks and above go for c/s immediately. kwenye total abruptio placenta ni nadra sana kupata live baby un less imetokea mkiwa tayari theatre na delivery isizidi 5-10 min.
    Kama ultrasound itaonesha fetal death inabidi ujitahidi vaginal delivery kama hamna contraindication sio vizuri kumpa mama makovu mawili, kumpoteza mtoto na kovu la kisu!
    Otherwise if one abruptio placenta occurs there is up to 30% chances to repeat in the following pregnancies, take precautions especially pre conception and good antenatal care in next pregnancy.

    NB: Abruptio placenta, ni kondo la nyuma (placenta) linajiachia toka kwenye kizazi kabla ya kuzaliwa mtoto.
     
Loading...