Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

A Rare Meteorite That Landed In Tanzania In 1938 Now At London Museum!

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Steve Dii, Jun 20, 2008.

  1. Steve Dii

    Steve Dii JF-Expert Member

    #1
    Jun 20, 2008
    Joined: Jun 25, 2007
    Messages: 6,414
    Likes Received: 40
    Trophy Points: 145
    "Kakakuona" ya Vimondo hiyooooooo.... wanasema kinaweza kuwa kimenunuliwa kwa £250,000 kutoka kwa huyo private collector New York!! Please read on....
    Source link: http://www.inthenews.co.uk/news/autocodes/countries/tanzania/rare-meteorite-lands-at-london-museum-$1228109.htm
    SteveD.
     
  2. NaimaOmari

    NaimaOmari JF-Expert Member

    #2
    Jun 20, 2008
    Joined: Sep 25, 2007
    Messages: 807
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 0
    After all they are planning to do research and all that ... they should return it to us .. we also have museums and art gallaries here ... we and our grandchildren will need to have a view as we cant affort to travel to the foreign lands
     
  3. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #3
    Jun 20, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Huyu private collector wa New York ni nani?kwa nini serikali iliacha mpaka kinachukuliwa na mtu ina maana hawa kuona umuhimu wake?
    Wakimaliza na hiyo research yao warudishe mara moja maana hii nayo ni aina ya ufisadi tu.Maana sijui hata wale chura waliochukuliwa kama walirudishwa na our rhinos.
     
  4. N

    Nyadundwe Senior Member

    #4
    Jun 20, 2008
    Joined: Jan 16, 2008
    Messages: 160
    Likes Received: 48
    Trophy Points: 45
    Shouldn't we be complaining about private collectors of our gold, diamond, EPA, Richmond, Kiwira, TICS etc. etc? At least we know their value!
     
  5. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #5
    Jun 20, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    You real make me happy my friend.Sometimes it is so important to value even the little you have rather than losing it all.
     
  6. hollo

    hollo JF-Expert Member

    #6
    Jun 20, 2008
    Joined: Apr 21, 2008
    Messages: 744
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    hata hiyo ina value!wataandika vitabu na papers watu and they will get money!hivyo hata hiyo
    IVUNA meteorite ina value.You think wameichukua hivi hivi?
     
Loading...