Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

A North Caucasus Islamist group in Russia claim resposible for train bombing

Discussion in 'International Forum' started by rmashauri, Dec 2, 2009.

  1. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #1
    Dec 2, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    [​IMG]
    Kavkazcenter.com has been known to carry accurate claims of attacks

    A North Caucasus Islamist group has claimed responsibility for a bomb that killed 26 people on a Moscow-to-St Petersburg train, a website says. The website claim on Kavkazcenter.com said last Friday's attack was carried out by the "Caucasian Mujahadeen" on the orders of its leader, Doku Umarov.
    He is described as one of Russia's most wanted rebels, but it was not possible to verify the claim's authenticity.
    Moscow had earlier described the Nevsky Express attack as an act of terrorism.
    Doku Umarov, a Chechen, is considered the leader of the Islamist insurgency in the North Caucasus. He says he is fighting to expel Russian forces, and to turn the region into an Islamic emirate.
    Wednesday's web statement said Friday's attack was an "act of sabotage", and part of a series of operations targeting strategic sites in Russia.
    "Today, we carry out sabotage operations on electricity transmission lines, oil-and-gas-wires. Many of the operations are under preparation status.
    "We intend to conduct such diversions in future, which are the just acts of vengeance... These diversions will continue for as long as the occupants in the Caucasus will not stop its policy of killing ordinary Muslims purely on religious grounds."
    Kavkazcenter.com has carried statements before by North Caucasus groups claiming responsibility for attacks on Russia that have turned out to be correct.
    'Cold-blooded calculation'
    Vladimir Yakunin, the head of Russian railways, told the BBC that he thought there were similarities between Friday's derailment and a 2007 attack on the same line which injured 30 people, and for which two men from Ingushetia have been charged.
    But he said he did not know exactly who was responsible for this latest incident.
    On Tuesday, the funerals were held of some of the 26 who died on the Nevsky Express - a luxury high-speed train popular with government officials and business executives.
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]

    Profile: Doku Umarov
    Could Beslan tragedy happen again

    Among those buried were Sergei Tarasov, a former St Petersburg vice-governor, and Boris Yevstratikov, head of the Federal Agency for State Reserves.
    Nearly 100 others were wounded after what police called an "improvised explosive device" derailed the train's last three carriages near the town of Bologoye, some 400km (250 miles) north-west of Moscow.
    A second, less powerful device which went off on Saturday near the site of the first - reportedly triggered by a remote mobile - is said to have injured one of the investigators combing the train's wreckage.
    Police have identified a house where they believe suspects had been staying, Russian media reports say, and have released a photo-fit of a man they believe is linked to the bombing.
    The interior ministry circulated the sketch of a man in his 50s with a wig of red hair, who had reportedly been seen by witnesses near the blast scene.

    Source:http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8390258.stm
     
  2. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #2
    Dec 2, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Deen ya allah hiyo. Imejaa amani kweli kweli.
     
  3. MwanaFalsafa1

    MwanaFalsafa1 JF-Expert Member

    #3
    Dec 2, 2009
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 5,566
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Business as usual...
     
  4. Bluray

    Bluray JF-Expert Member

    #4
    Dec 2, 2009
    Joined: Mar 25, 2008
    Messages: 3,445
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 135
    That shyt was wicked, yaani kusoma reports tu huna hamu hata ya kuona picha.
     
  5. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #5
    Dec 2, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Hii dini ni balaa. It is too wicked kwa kweli. Kama mkuu Buchana alivyosema jamaa wanatenda sawasawa na "death manuals" zao ziitwazo quran na hadith. Kila mahali ulimwenguni kote watu sasa hawana amani sababu ya hii dini.
     
  6. S

    SpinDoctor Member

    #6
    Dec 2, 2009
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 59
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ndugu yangu Bwana/Bi Mashauri. Tujifunze kuongelea haya mambo ya dini kwa kutosukumwa na ushabiki. Kuwepo kwa magaidi na wahalifu kadhaa wanaotumia dini kama njia ya kufikia malengo yao haimaanishi dini fulani ni dhaifu au ina ushari. Ukisukumwa na ushabiki utasema hivyo. Kumekuwepo na matukio mbalimbali maovu duniani yakivihusisha vikundi vinavyotumia dini kama ngao. Si dini ya kiislamu pekee bali hata dini nyingine ukiwemo ukristo. Magaidi wa Northern Ireland waliokuwa wanawaua raia wenzao walitumia imani kama sababu. Wakristo waliwaua wakristo wenzao kwa kuwa walikuwa upande wa pili wa imani ile ile (wakatoriki ama walutheri). Kuna viongozi wa makanisa huko Ireland wametuhumiwa kuwa na mahusiano yasiyofaa na watoto wadogo wa kiume na kanisa limeomba msamaha kwa kujaribu kuficha ukweli kwa miongo kadhaa. Hii pia imetokea Marekani. Hii haimanishi kuwa ukristo unatetea mauaji au vitendo vya ngono na watoto na hii ni hivyo hivyo kwa dini nyingine ikiwemo uislamu.

    Hii tabia iliyozuka hapa Tanzania ya watu kuwa obsessed na mambo ya dini mpaka kuanza kushutumiana au kushutumu dini nyingine inanikera sana. Mara nyingi nimeona hapa JF mada za mara waislamu wanaonewa, mara wakristo wanapendelewa....(nosense!). Tunaanza kujenga tabia ya kubaguana taratibu na itatufikisha kubaya huko tuendako. Watu wanaotumia dini kwa nia ya kufanikisha malengo yao binafsi, yawe ya kisiasa au vinginevyo naona wanaanza kufanikiwa, kwani mbegu za chuki zinaanza kupandwa taratibu kwenye jamii yetu. Tuwaepuke watu wanaotaka kutumia dini ili kupata wanachokitaka huku wakiacha taifa letu likiangamia.
     
Loading...