Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

A Nickel 4 your thoughts!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mwanakijiji, May 30, 2008.

  1. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #1
    May 30, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,401
    Likes Received: 2,476
    Trophy Points: 280
    By THOMAS LAKE
    Published February 2, 2007


    HUDSON - Beneath a stained-glass mural of the resurrection, the choir of St. Michael the Archangel Catholic Church gathered Friday to mourn a young member's death.

    The people had braced for Alison Matera's passing since they learned of her cancer. They sat in wooden pews before a pedestal of polished white stone. Among them was a stranger who looked strangely familiar.

    She said she was Matera's sister. But she looked and sounded exactly like Matera.

    And the people wondered.

    Was it all a trick?

    According to an incident report from the Pasco County Sheriff's Office, this is what happened:

    Matera told them about the cancer last February, after two years in the choir. They were some of her closest friends, and she gave them frequent updates on her treatment.

    Near the end of last year, at the age of 27, she said she was giving up and entering hospice care. Choir members started getting calls from a hospice nurse with updates on Matera's condition. Several of them noticed the same thing: The nurse's voice sounded just like Matera's.

    Jan. 18, the same nurse called choir director Timothy Paquin and told him Matera had died at 7:04 p.m. He spread the news and planned the memorial.

    Soon after, Paquin got a call from a woman saying she was Matera's sister. She said Matera's body would be shipped north to her family. She, too, sounded just like Matera.

    Paquin called the hospice. He called local funeral homes. No one had a record of Alison Matera. But the wheels were in motion, and the memorial went on.

    Then the so-called sister appeared, and the suspicion grew, and by the end of the service the people were convinced it had been a charade.

    It's unclear whether anyone confronted her, because no one from the choir agreed to be interviewed for this story. Matera also declined to comment, as did the stepsister she might have impersonated.

    After the service, a choir member called the Sheriff's Office and asked for help.

    A deputy visited Matera's apartment in New Port Richey that night. She was there. According to the report, she confessed to faking her sickness and death.

    Matera was not arrested. According to sheriff's spokesman Doug Tobin, she did not commit a crime.

    So why did she do it?

    She told the deputy she has attachment problems rooted in childhood trauma. Any time someone gets close, she feels the need to separate.

    After she gained several close friends in the choir, she said she had cancer to drive them away.

    But it brought them closer.

    She said the fake death - the heartbreaking conclusion of an 11-month lie - was her best attempt at sparing everyone's feelings.

    Thomas Lake can be reached at tlake@sptimes.com or 1-800-333-7505, ext. 6245.
     
  2. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #2
    May 30, 2008
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,048
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    Hii safi sana Mkuu.
    I feel you on that one.
    Huu ndio mwanzo wa mambo mazuri.
    Naomba pia nitumie nafasi hii kusema jambo moja.

    Kila mara nasukumwa sana na haja ya kuomba radhi kwako,wewe MWK na Mh Zitto.

    Lakini nafikiri nitafanya hivyo very soon na nitaanzisha thread maalum kwa ajili hiyo na nina imani kuwa kuna wengi watakaochukua nafasi hiyo kuhakikisha kuwa tunakuja pamoja na kuendeleza mpambano na mafisadi.

    Mchango wenu hauwezi kuwa ignored.
    Lakini sisi kama wanadamu tuna udhaifu...Udhaifu amabo mara nyingine hutokana na hali halisi ama historia za maisha yetu.

    Historia za kuwa na watu ambao tuliwaamini kwa moyo mmoja kama kina Mrema na Marando..

    Lakini kwa maajabu ya wengi..CCM iliweza kuleta vurugu na ndio maana wakawa overconfidence na kujikita zaidi kwenye ufisadi....

    Ufisadi ambao ndio pia ulitumika kuusambaratisha upinzani kipindi cha nyuma ndio ufisadi huo huo unaotumiwa kama nguzo ile ile ya kujaribu kuusambaratisha upinzani!

    Tatizo ni kwamba kipindi hiki...Watu wameshajua jeuri ya CCM sio sera..Bali ni ufisadi...Ufisadi amabo umewawezesha kufanya mengi kwasababu ya pesa wanazotuibia sisi wananchi!

    Wanawaibia wananchi halafu wanawapelekea pilao na malapa!

    Wanataka waendelee kuwa na njaa na kutokuwa na elimu ili waendelee kuwatawala!

    Hivyo stori hii uliyoitoa imenigusa sana na ni matumaini yangu huko tunakoelekea utaupokea msamaha wangu.
     
  3. MamaParoko

    MamaParoko JF-Expert Member

    #3
    May 30, 2008
    Joined: Jan 14, 2008
    Messages: 465
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    here is my thought, that story is very interesting, najaribu kuioanisha na stori moja ambayo imetanda sana katika masikioni hapa nchini kwetu tanzania, another thing i must comment on, nimejipa kazi ya kufanyia uchunguzi na kuzitafakari kwa kina post zote za mwanakijiji, ili ni connect dots kwasababu so far nilivyomuelewa ambapo ni vigumu kwa wengine kuelewa, ana staili fulani ya kuelezea kitu in a roundabout way, hizo ni fikra zangu tu.
     
  4. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #4
    May 30, 2008
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    tunamsubiri na balali afufuke ......anyway atakuwa nayeye haja commit any crime!
     
  5. J

    Jamco_Za JF-Expert Member

    #5
    May 31, 2008
    Joined: Jul 14, 2007
    Messages: 1,310
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 135
    Is this a weekend stuff, or something comming?
     
Loading...