Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

35,000 illegal immigrants are hiding in villages- Kagera

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by R.B, Aug 24, 2012.

  1. R.B

    R.B JF-Expert Member

    #1
    Aug 24, 2012
    Joined: May 10, 2012
    Messages: 5,509
    Likes Received: 606
    Trophy Points: 280
    Kagera Region have appealed for enough funds to enable them deport hundreds of aliens hiding in various villages, it has been disclosed. The Kagera Regional Commissioner (RC), Fabian Massawe, told the 'Daily News' in an interview that there were over 35,000 illegal immigrants who are hiding in villages.
    He said the aliens include refugees from Rwanda who remained in the country. "The situation is becoming worse as more Rwandese were entering the country illegally," he said. According to Mr Massawe, some unfaithful village leaders colluded with aliens by selling them land, causing disputes between Tanzanians and the aliens.
    He also said the aliens entered the country with large numbers of unvaccinated livestock, causing a security risk in Karagwe, Biharamulo, Ngara and Muleba districts. The Minister for Home Affairs, Dr Emmanuel Nchimbi, accompanied by Minister Aggrey Mwanri and Deputy Minister for Lands, Housing and Human Settlements Development, Goodluck ole-Medeye, are currently touring Karagwe District to assess the situation.
    Addressing residents of Nyakasimbi Ward, on Wednesday, Minister Nchimbi appealed for calm assuring the residents that the government was aware of the problem and necessary steps were being taken to address the problem.
    Anna Mary Gideon (47), Sarapion Chonaboine (65) and Jasson Aligawesa (53) appealed for urgent government intervention as hundreds of Rwandese had recently entered the Ward and were given land by some greedy village leaders.
     
  2. JamboJema

    JamboJema JF-Expert Member

    #2
    Aug 24, 2012
    Joined: Jun 14, 2011
    Messages: 1,148
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Umasikini ukichanganywa na 'ukarimu wa kijinga' wa watanzania ndio unaotusumbua, na si kingine chochote!
     
  3. m

    mharakati JF-Expert Member

    #3
    Aug 24, 2012
    Joined: Sep 29, 2011
    Messages: 1,228
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    35000 namba kubwa sana wakipata silaha hawa sema nusu yao ni wanaume na vijana si jeshi kabisa hili la maasi...Kagera tukizubaa itakuja kuwa saturated to the point watakuja kudai utaifa wao kwa kua wengi ni wahamiaji na serikali iko mbali sana na kuonekana imepatelekeza kwa namna fulani..vile vile Kigoma
     
  4. Maundumula

    Maundumula JF-Expert Member

    #4
    Aug 24, 2012
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 7,038
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 135
    Wapeni uraia tu tujue moja.
     
  5. O

    Ogah JF-Expert Member

    #5
    Aug 24, 2012
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,190
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    Not only illegal immigrants....pia kuna suala la mipaka ambayo inabidi serikali yetu ichukue hatua ya kuilinda....na pia viongozi wa sehemu hizo wapewe elimu kuhusu mipaka ya nchi yetu......Watanzania tuna ujinga mkubwa kwenye kufahamu mipaka yetu na nchi jirani kiasi kuplekea hao Illegal Immigrants wakishirikiana na viongozi corrupt na wachokozi wa nchi jirani kuwapa ardhi........hili tatizo ni la siku nyingi sana huko Kagera...........

    Hili suala la mipaka serikali inabidi ifanye juhudi za kipekee kuiweka Clear ili tusivamiwe vamiwe kienyeji....na ghafla kukuta sehemu zetu zimesheheni wageni kwa sababu ya Ujinga wetu...........
     
  6. kichomiz

    kichomiz JF-Expert Member

    #6
    Aug 24, 2012
    Joined: Feb 28, 2011
    Messages: 9,431
    Likes Received: 929
    Trophy Points: 280
    Hivi hii nchi haina walinzi mipakani?
     
Loading...