Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

300 Billion from Stanbic Bank goes unaccounted

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Biz2geza, Nov 10, 2011.

  1. Biz2geza

    Biz2geza Senior Member

    #1
    Nov 10, 2011
    Joined: Oct 12, 2011
    Messages: 117
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hapa sasa iko shida yaan katika ule mkopo wa 400bn ni 100bn tu ambazo zimekuwa remmited kwa wizara ya ujenzi! Swali la Msingi hizo nyingine 300bn zimekwenda wapi?The question remains unanswered. issue yaweza kuwa zimepelekwa kwenye shughuli ambazo siyo kusudio la mkopo. Tumekuwa tunawapigia kelele wajasiriamali kuhusu kuwa na discipline kwenye pesa ya Mikopo Kumbe hata Govt nayo?Mungu hatusaidie kwenye hili.


    Source: The African.
     
  2. CAMARADERIE

    CAMARADERIE JF-Expert Member

    #2
    Nov 10, 2011
    Joined: Mar 3, 2011
    Messages: 4,404
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    Zimetumika ku-stimulate the economy wasomi na lugha zao watakwambia
     
  3. Somji Juma

    Somji Juma Verified User

    #3
    Nov 10, 2011
    Joined: Jul 2, 2011
    Messages: 2,453
    Likes Received: 263
    Trophy Points: 180
    nan kakwambia.?
     
  4. Katavi

    Katavi Platinum Member

    #4
    Nov 10, 2011
    Joined: Aug 31, 2009
    Messages: 37,595
    Likes Received: 2,777
    Trophy Points: 280
    Au zimepelekwa kwenye maadhimisho ya miaka 50 ya uhuru.
     
  5. Biz2geza

    Biz2geza Senior Member

    #5
    Nov 10, 2011
    Joined: Oct 12, 2011
    Messages: 117
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiyo Pia inawezekana Mkuu.....Tatizo hakuna anayekubali kusema ukweli.....wanataka kufa kijerumani na tai zao shingoni.Ila Moshi utawaumbua siku ya siku.
     
  6. BBJ

    BBJ JF-Expert Member

    #6
    Nov 10, 2011
    Joined: Sep 2, 2011
    Messages: 1,182
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    Hata mi nadhani
     
  7. ndiomzee

    ndiomzee Member

    #7
    Nov 10, 2011
    Joined: Nov 8, 2011
    Messages: 15
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Viongozi wa Tanzania wamekua wababaishaji sana. Usikute zimeingizwa kimya kimya kulilipa lililokuwa RIDOWANS
     
  8. K

    Kidatu JF-Expert Member

    #8
    Nov 10, 2011
    Joined: Jun 11, 2008
    Messages: 1,477
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Ni nini chanzo cha umbea huu?. (Source)
     
  9. lukindo

    lukindo JF-Expert Member

    #9
    Nov 10, 2011
    Joined: Mar 20, 2010
    Messages: 5,942
    Likes Received: 2,382
    Trophy Points: 280
    haya mambo yataenda lakini mwishowe ukweli utajulikana tu! No matter how long it will take, time will tell. Na hawa jamaa wanadhani 'game' linaishia hapa lakini ukweli ni kuwa wana watoto na familia ambazo wanaiba 'kwa ajili yao'.
    Nadhani kila mtu ameshaanza kuona kuwa kizazi cha sasa kwa kiasi kikubwa kimeanza kukata tamaa na kuwa na hasira 'zisizo rasmi'. Hasira hizi wakati huo zitakuwa zimefikia kiwango cha juu na matokeo yake zitaingiza waliomo na wasiomo!
     
  10. CAMARADERIE

    CAMARADERIE JF-Expert Member

    #10
    Nov 10, 2011
    Joined: Mar 3, 2011
    Messages: 4,404
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    Weye wamtakia nini?
     
  11. C

    Caroline Danzi JF-Expert Member

    #11
    Nov 10, 2011
    Joined: Dec 19, 2008
    Messages: 3,587
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Hivi kuna umbea zama hizi au mambo yako wazi? mtu akishafanya kazi GOV anataka atetee hata ujinga wa unaotendeka. Do not quote me wrong guys! habari ndiyo hiyo.
     
  12. nyabhingi

    nyabhingi JF-Expert Member

    #12
    Nov 10, 2011
    Joined: Oct 12, 2010
    Messages: 8,890
    Likes Received: 1,327
    Trophy Points: 280
    ili mradi tu na wewe uandike,.the african ndo chanzo kaandika,kanywe supu una hangover w
    ewe
     
  13. Biz2geza

    Biz2geza Senior Member

    #13
    Nov 10, 2011
    Joined: Oct 12, 2011
    Messages: 117
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Soma vizuri chini na hiyo post kuna source.
     
  14. Mike Mushi

    Mike Mushi JF Founder

    #14
    Nov 10, 2011
    Joined: Feb 10, 2006
    Messages: 252
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Billion 300 Zimetoweka...

    By Sylvester Joseph


    According to various reports, the government went into the 2011/2012 Government’s financial budget with a local debt of 800bn/- on road constructions in the country.


    But secrecy surrounds the dispensing of the debt and the manner used to raise funds unconventionally while the accounts don’t match leaving a big gap of unaccounted expenditure of bigger volumes.


    The debt of 800bn/- was not included in the budget by bizarre observation that the money will be raised from private sources contrary to public finance procedure that wants having a budget then to follow expropriations to meet that budget. This was not done is costing headaches to all people involved.


    This amount was not included in the Ministry of Works’ budget because that government claimed that it will outsource the money to offset the debt. It later borrowed 400bn/ from Stanbic Bank, but only remitted 100bn/- to the ministry of Works.


    “Where is the other 300bn/- is a one million question that remains unanswered. The bankers have confirmed payment but the government is not ready to talk,” observed one financial analyst.

    The African has learnt that in another stunning revelation, among the 1.4trillion shillings allocated to the ministry of Works budget we have reports that only 50bn/- have so far been released by the Treasury to the Ministry.

    Critics now ask; where is the money which was borrowed from Stanbic bank and the rest of government’s allocations?

    To prove the severity of the problem it has been realized that the continuity of road constructions in the country is in limbo after contractors threaten to suspend sections of road construction projects because of Government laxity to settle their long overdue debts.

    Section of contractors who spoke to The African in Dar es Salaam yesterday expressed their disappointment on the Government and warned that if the Government does not act first, the on going road construction projects in the country will be paralyzed.

    The Chinese Contactors Association in Tanzania –which comprises of 20 Chinese construction companies-, voiced their grievances against the Government, claiming that according to an incomplete statistics, the Government owes them more than 287.1bn/-.

    According to them, the prolonged and delayed payment problem exists since 2009 and it turned to be unbearable since early this year.

    Wang Jingli, Chairman of Chinese Contractors’ Association (Tanzania), said his member companies had exhausted their line of credits, a reason why some companies have stopped working on some projects.

    “Among the 3,673.9 km of truck roads under construction, 2,405.6km are being built by our member companies. It is around 65.5 per cent of the total length.

    “As much as we understand, the urgency and importance of the unfinished roads to the growth of Tanzania economy, our hands are tied as we have already used up our resources. If the Government does not act pronto, all current roads under construction may stop.


    “Before things get worse, we hope the Tanzania Government should be fully and highly aware of the financial plight repeatedly incurred and experienced by these companies. The Government should honour the signed contracts and expedite the payments of the huge amount of money due to our member companies without any further delay,” he said.

    Jingli claimed that they have made efforts of writing to the Ministry of Works, Tanzania National Roads Agencies (TANROADS) and forwarded the same letters to the Ministry of Finance, calling upon the Government to settle its bills, but in vain.

    According to a cross section of these Chinese contractors, some payments have delayed for more than three years now.

    Among the Chinese companies which the Government owes most is the China Henan International Cooperation Group Co. Ltd (CHICO), which demands USD 80,766,590.10 and Sinohydro with its USD 28,216,161 unpaid.

    While the Government continues to delay payment to these companies, inflation rate continues to rise and the value of Tanzania shilling against US Dollar continues to drop drastically. With further delay, the country stands a chance to lose a great deal.

    The African
     
  15. kweleakwelea

    kweleakwelea JF-Expert Member

    #15
    Nov 10, 2011
    Joined: Nov 29, 2010
    Messages: 2,142
    Likes Received: 285
    Trophy Points: 180
    duh! sina lakusema.
     
  16. Ndachuwa

    Ndachuwa JF-Expert Member

    #16
    Nov 10, 2011
    Joined: Mar 8, 2006
    Messages: 4,136
    Likes Received: 281
    Trophy Points: 180
    Kwenye bajeti ilielezwa kuwa nakisi kati jumla ya mapato ya ndani na nje ukilinganisha na matumizi itafidiwa kwa mikopo toka mabenki ya ndani hotuba haikusema mikopo toka mabenki ya ndani ni kwa ajili ya wizara moja tuu.
     
  17. M

    Mdondoaji JF-Expert Member

    #17
    Nov 10, 2011
    Joined: Mar 17, 2009
    Messages: 5,102
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Duh! sometimes najuta kwanini naitwa Mtanzania. Billion 300 zimeenda wapi? Na Serikali itaishia kulipa hilo deni ndio maana nasema tukifilisika mafisadi, jamaa zao na rafiki ni wakufilisiwa ili tufidie hasara maana hii ni hatari aisee.
     
  18. kichomiz

    kichomiz JF-Expert Member

    #18
    Nov 10, 2011
    Joined: Feb 28, 2011
    Messages: 9,400
    Likes Received: 914
    Trophy Points: 280
    Hivi huwa mnasoma vichwa vya habari tu ama?maana thread yenyewe imemaliza kila kitu,hebu rejea kuisoma tena.
     
  19. Nani Kasema

    Nani Kasema Senior Member

    #19
    Nov 10, 2011
    Joined: May 31, 2011
    Messages: 148
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kikwete amezitumia nyingi kufanya safari za nje, wakati zilizobaki zimetumiwa na mama salma kwa safari za ndani ya nchi (Huku akipokea report kamili ya serikali as if ni kiongozi wa nchi)
     
  20. Pdidy

    Pdidy JF-Expert Member

    #20
    Nov 10, 2011
    Joined: Nov 22, 2007
    Messages: 25,512
    Likes Received: 1,596
    Trophy Points: 280
    nilipokusoma tu mpwa nikaweka wimbo wa rose mhando nibebe nibebeeeee nibembeleze nibebeeeee mikononi mwako nifike salamaaaaaaaaaaaaa
     
Loading...