JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Ukahaba

    Report Post
    Page 2 of 2 FirstFirst 12
    Results 21 to 21 of 21
    1. Pierejack's Avatar
      Junior Member Array
      Join Date : 24th November 2010
      Posts : 6
      Rep Power : 480
      Likes Received
      0
      Likes Given
      0

      Default Ukahaba

      Kila kukicha wimbi la ukahaba linaongezeka ingawaje watu wanaelimishwa kuhusu ukimwi, halafu mbaya zaidi watoto nao wanajihusisha na ukahaba jambo ambalo ni hatari kwa afya na maisha yao, je mnafikiri tatizo ni nini na nini kifanyike kuondosha wimbi hili?


    2. NILHAM RASHED's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th November 2010
      Posts : 1,629
      Rep Power : 807
      Likes Received
      38
      Likes Given
      47

      Default Re: Ukahaba

      sidhani kam ukahaba utatoeka dunia ya leo na ukitoeka basi ni kushukuru mungu tu...mana tutapona na ukimwi.

    Page 2 of 2 FirstFirst 12

    Similar Topics

    1. Kuporomoka Kwa Maadili, Kushamiri Kwa Ushoga Na Ukahaba
      By X-PASTER in forum Jamii Intelligence
      Replies: 91
      Last Post: 13th September 2012, 03:24
    2. Wasichana 11 wadaiwa kufanya ukahaba Dar
      By MziziMkavu in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 6
      Last Post: 22nd October 2010, 12:54
    3. Chanzo cha ukahaba na uzinzi
      By Danp36 in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 59
      Last Post: 31st August 2010, 10:24
    4. Umasikini unachangia ukahaba D'Salaam
      By MziziMkavu in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 1
      Last Post: 21st July 2010, 09:58
    5. Uhalali wa ukahaba
      By Darwin in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 45
      Last Post: 22nd September 2008, 18:06

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...