JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Maajabu ya Supu Ya Pweza

    Report Post
    Page 3 of 3 FirstFirst 123
    Results 41 to 59 of 59
    1. Faru dume's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 7th December 2012
      Posts : 270
      Rep Power : 445
      Likes Received
      44
      Likes Given
      0

      Default Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Wadau poleni!Nisiwe muongeaji sana nataka kuuliza hivi hii supu ya pweza mbona imekuja kuwa maarufu sana hapa mjini mpaka vijana wanaigombania?Kwan kuna kitu gan hasa kwenye supu hii?Je inavirubisho gan kwa afya ya binadamu?Naomba mnijuze maajabu ya supu ya Pweza kwa aliyetumia ili nami niifurahie...
      Nawasilixha.


    2. charminglady's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 16th April 2012
      Location : Ikungulyabhashi
      Posts : 14,964
      Rep Power : 270779358
      Likes Received
      9362
      Likes Given
      10963

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By Faru dume View Post
      dah!Hv kuna sehemu ya ku like humu JF?
      Mabwaku!!!!!!!!!!!!

      “You can get a thousand "no's" from people, and only one "yes" from God.”

    3. Asamwa's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 13th April 2012
      Posts : 975
      Rep Power : 620
      Likes Received
      219
      Likes Given
      95

      Default

      Quote By charminglady View Post
      Mabwaku!!!!!!!!!!!!
      Mbona kinyume cha Makubwa si Mabwaku?!
      charminglady likes this.

    4. promiseme's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 15th March 2010
      Posts : 2,197
      Rep Power : 18636642
      Likes Received
      659
      Likes Given
      59

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By Mentor View Post
      Wewe si ni -KE? mbona kunchokonoa mume wa mwenzio!!!
      Ndio lakini siunajua kuuliza mara nyengine ni vizuri ili ukiona kwako mambo sio mambo dawa uduma ya kwanza unatoa mwenye.......lol

      "The Trouble With Being In The Rat Race Is That Even If You Win,Your Still A Rat."

    5. Mentor's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th October 2008
      Location : On my way to Heaven!
      Posts : 11,196
      Rep Power : 142557342
      Likes Received
      8823
      Likes Given
      28154

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By promiseme View Post
      Ndio lakini siunajua kuuliza mara nyengine ni vizuri ili ukiona kwako mambo sio mambo dawa uduma ya kwanza unatoa mwenye.......lol
      Anhaaa...Ugali wa dona na mboga za majani kwa wingi....ngogwe, bamia, hoho,

      Matunda haswaa yenye uchachu...

      ...coming back!
      mwekundu likes this.
      "Be an example.." 1 Timothy 4:12
      Irere lya Isembo ni ndeu - Benki ya mjinga ni tumbo lake.
      Mndu Kangikunda naware rero Lyako..John 14:23
      NACHO CHA RUWA
      !

    6. Kalamzuvendi's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 21st September 2009
      Posts : 118
      Rep Power : 582
      Likes Received
      54
      Likes Given
      44

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By tinna cute View Post
      Mpenzi wangu njoo usome hapa.
      Hahahahaha!! Vp mzee ana mtihani nini?
      tinna cute likes this.

    7. Clean9

    8. mwekundu's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 4th March 2013
      Posts : 11,747
      Rep Power : 49284978
      Likes Received
      5334
      Likes Given
      4497

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By Mentor View Post
      Nina aleji na hiyo kitu!
      Teh teh.acha kujifagilia
      Mentor and mtotomaasai like this.

    9. mtotomaasai's Avatar
      Junior Member Array
      Join Date : 2nd December 2013
      Posts : 7
      Rep Power : 341
      Likes Received
      0
      Likes Given
      9

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      No cjaona reply yenye maana na sawa na ilioko mtaani kuhusu hasa watu kunywa supu ya pweza kuwa muwazi sema unakunywa kwa 7bu zipi na wengine wajue.

    10. Kyalow's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 6th March 2011
      Location : kambi ya mamba
      Posts : 780
      Rep Power : 639
      Likes Received
      139
      Likes Given
      44

      Default

      Quote By tinna cute View Post
      Mpenzi wangu njoo usome hapa.
      nshakuja mpenzi

    11. Kyalow's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 6th March 2011
      Location : kambi ya mamba
      Posts : 780
      Rep Power : 639
      Likes Received
      139
      Likes Given
      44

      Default

      Quote By tinna cute View Post
      Mpenzi wangu njoo usome hapa.
      nshakuja mpenzi

    12. hekimatele's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 31st May 2011
      Location : Dar es Salaam
      Posts : 5,790
      Rep Power : 269181
      Likes Received
      1302
      Likes Given
      249

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Supu ya pweza inaongeza uwezo wa kuogelea kwenye swimming pool.
      Drink as much as you can if you are learning to swim.
      “Politics is the art of postponing decisions until they are no longer relevant.” Henri Queuille

    13. HUNIJUI's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 10th October 2012
      Location : Unknown
      Posts : 1,293
      Rep Power : 2805825
      Likes Received
      379
      Likes Given
      45

      Default

      Quote By Faru dume View Post
      Wadau poleni!Nisiwe muongeaji sana nataka kuuliza hivi hii supu ya pweza mbona imekuja kuwa maarufu sana hapa mjini mpaka vijana wanaigombania?Kwan kuna kitu gan hasa kwenye supu hii?Je inavirubisho gan kwa afya ya binadamu?Naomba mnijuze maajabu ya supu ya Pweza kwa aliyetumia ili nami niifurahie...
      Nawasilixha.
      nyama yake haina chumvi

    14. bhoke mwita maganya's Avatar
      Member Array
      Join Date : 12th June 2013
      Posts : 41
      Rep Power : 372
      Likes Received
      1
      Likes Given
      6

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      yakuambiwa .............................. .............................. .............................. .........malizia

    15. wamba's Avatar
      Member Array
      Join Date : 19th August 2009
      Posts : 43
      Rep Power : 571
      Likes Received
      14
      Likes Given
      2

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      What is an Octopus?

      Octopuses are cephalopods similar to squid (also called calamari) and are considered seafood with some of the properties of fish, but with an entirely different taste and texture. The most commonly eaten part is the arms, and sometimes the mantle (head area). Small octopuses are eaten whole. Octopus is a common ingredient in sushi, as well as fish soups and pastas, and is occasionally eaten live, as well as fried, boiled, baked, grilled and so forth. Older, larger octopuses can be tough if they are not prepared properly.
      The Health Benefits of Octopuses

      Octopus is a low calorie, lean seafood, making it a good way to get protein in your diet without adding too much fat. There are approximately 140 calories per 3 oz. (85g) of octopus, with only 1.8g of fat. Octopus is a very good source of iron, which is a common deficiency leading to weakness, fatigue and anemia.
      Octopus is also a source of calcium, potassium, phosphorus and selenium. It provides several important vitamins including vitamin C, vitamin A and several B vitamins, as well as some omega-3 fatty acids. Omega-3 is an important nutrient which may decrease the chances of heart disease, as well as cancer and depression. It also seems to boost the immune system and aid in brain development in children.
      Octopus also contains taurine, which is an organic acid that acts as an antioxidant, and may protect against some of the stressful effects of exercise. Taurine is also suspected to help prevent heart disease, although there are no conclusive studies regarding this yet. Some studies have also linked it with improved blood sugar levels, however this also needs further study.
      Cautions About Octopuses

      Octopus keeps less well than most seafood, with a shorter shelf life, so it should only be used if it is very fresh. It is possible to contract salmonella, or other forms of food poisoning from poorly kept or prepared octopus. Handling octopus may cause a mild skin rash in some people, however this can easily be prevented with food safety gloves. Some people may be allergic to octopus, particularly those who are known to be allergic to other kinds of seafood.
      Octopus contains a relatively high amount of cholesterol. High blood cholesterol levels are one of the warning signs of an increased chance of heart disease. Blood cholesterol levels are more strongly linked with trans-fats and saturated fats, of which octopus has low levels, than with dietary cholesterol. But most experts recommend moderating consumption of cholesterol as a precaution against heart disease.
      Octopus is an excellent food for a diet, with low levels of fat and high levels of many valuable nutrients. It does contain cholesterol, but eating it in moderation will allow you to take advantage of its many health benefits without risk.
      Mentor, MziziMkavu and regy42 like this.

    16. Ogobogo's Avatar
      Member Array
      Join Date : 30th July 2012
      Posts : 58
      Rep Power : 421
      Likes Received
      3
      Likes Given
      0

      Default

      Quote By ITEGAMATWI View Post
      Ni kweli hujui faida ya supu ya pweza seriously????
      Anatania watu. Anajua fika.
      ITEGAMATWI likes this.

    17. Mazindu Msambule's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 22nd February 2012
      Posts : 1,760
      Rep Power : 4614
      Likes Received
      784
      Likes Given
      1248

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By Kijana leo View Post
      yani nimekuwa mlevi wa supu ya pweza, hawa wakina AMMY ni nouma. ila hiyo kitu ni nzuri kiafya inasaidia joto kupanda hasa la kichwa cha mtoto mwenye jicho moja. nimemuambukiza hata bosi wangu kuna siku tulinunua chupa nzima.
      Mkuu, umenichanganya kabisa, inauzwa kwenye CHUPA?

    18. Adharusi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 22nd January 2012
      Location : Mtwara
      Posts : 5,187
      Rep Power : 9389067
      Likes Received
      900
      Likes Given
      329

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Tamu sana hiyo kitu

    19. Threesixteen Himself's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 12th February 2013
      Posts : 1,829
      Rep Power : 747
      Likes Received
      481
      Likes Given
      542

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      !
      !
      siku hizi kuna fomula moja na yenyewe ni balaa mbaya...................kitu cha zanzi na nyagi mziki wake sio mchezo

    20. Al-habsy's Avatar
      Member Array
      Join Date : 29th July 2013
      Posts : 14
      Rep Power : 360
      Likes Received
      5
      Likes Given
      13

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Jaribu tende na maziwa fresh ni zaidi ya supu ya pweza.
      MziziMkavu likes this.

    21. NasDaz's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 6th May 2009
      Location : Ushenzini
      Posts : 5,265
      Rep Power : 86015774
      Likes Received
      2900
      Likes Given
      3159

      Default Re: Maajabu ya Supu Ya Pweza

      Quote By Faru dume View Post
      Wadau poleni!Nisiwe muongeaji sana nataka kuuliza hivi hii supu ya pweza mbona imekuja kuwa maarufu sana hapa mjini mpaka vijana wanaigombania?Kwan kuna kitu gan hasa kwenye supu hii?Je inavirubisho gan kwa afya ya binadamu?Naomba mnijuze maajabu ya supu ya Pweza kwa aliyetumia ili nami niifurahie...
      Nawasilixha.
      Ndo maana wana-saikolojia wala hatupati taabu katika kufanya analysis. Manake tukishakutana na majina mazito mazito kama haya tu, tunajua hapa kuna jambo!!
      I am a free thinker! It's only my free thinking that leads me, to what am commenting. Thus, I've no doubt that today I can be your fellow but tomorrow your enemy, and the agent between us being my comments!! So, If today we agree with cheers, tomorrow we'd not disagree with jeers!



    Page 3 of 3 FirstFirst 123

    Similar Topics

    1. Replies: 44
      Last Post: 20th March 2013, 13:30
    2. Dar es salaam: Wanaume na supu ya pweza!
      By vukani in forum Jokes/Utani + Udaku/Gossips
      Replies: 20
      Last Post: 22nd March 2010, 11:09
    3. Eti supu ya pweza au nyama yake inasaidia nini?
      By Mbonea in forum Mahusiano, mapenzi, urafiki
      Replies: 42
      Last Post: 2nd September 2009, 16:24
    4. Supu ya pweza & ngisi
      By Edylux in forum Entertainment
      Replies: 20
      Last Post: 8th April 2009, 15:52
    5. HODI... Supu ya pweza
      By Edylux in forum Utambulisho (Member Intro Forum)
      Replies: 2
      Last Post: 31st March 2009, 10:46

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...