JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Rasimu ya katiba mpya imeambatanishwa

    Report Post
    Results 1 to 3 of 3
    1. mmteule's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 3rd October 2011
      Posts : 291
      Rep Power : 523
      Likes Received
      68
      Likes Given
      7

      Default Rasimu ya katiba mpya imeambatanishwa

      Watanzania tuisome rasimu hii ili tupate katiba safi itakayoleta mwanga mpya wa taifa letu.
      Wajumbe wa mabaraza ya katiba pia mtutendee haki.
      Wana jf kazi kwetu.
      Attached Files
      Misterdennis and Dotworld like this.

    2. dotto's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th September 2010
      Posts : 1,601
      Rep Power : 838
      Likes Received
      208
      Likes Given
      95

      Default Re: Rasimu ya katiba mpya imeambatanishwa

      Hii nayo kali kabisa! hii ni malalamiko kuhusu uhalali wa uchaguzi wa urais::
      (4) Kwa madhumuni ya Ibara ndogo ya (3), Mahakama ya Juuinaweza kutoa uamuzi bila kutoa sababu za uamuzi na sababu hizozikatolewa ndani ya kipindi kisichozidi siku thelathini tangu siku ya
      kutoa uamuzi.

    3. cabhatica's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 30th September 2010
      Location : SoWeTo
      Posts : 729
      Rep Power : 663
      Likes Received
      268
      Likes Given
      170

      Default Re: Rasimu ya katiba mpya imeambatanishwa

      Quote By mmteule View Post
      Watanzania tuisome rasimu hii ili tupate katiba safi itakayoleta mwanga mpya wa taifa letu.
      Wajumbe wa mabaraza ya katiba pia mtutendee haki.
      Wana jf kazi kwetu.
      Pamoja mkuu! Ngoja niisome page by page phrase by phrase word by word. Kurasa 107 sio nyingi
      It is not what you say that matters,it is what they hear!

    4. Azam

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...