JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Wizara ya Nishati na Madini

    Report Post
    Results 1 to 6 of 6
    1. Game Theory's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 5th September 2006
      Posts : 10,037
      Rep Power : 3424
      Likes Received
      428
      Likes Given
      0

      Default Wizara ya Nishati na Madini

      hivi wizara hii kwa nini iko kwenye spotlight namna hii?


    2. mwanatanu's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 22nd January 2008
      Posts : 754
      Rep Power : 803
      Likes Received
      62
      Likes Given
      128

      Default Re: Wizara ya Nishati na Madini

      Mimi nafikiri kwamba hiyo wizara ni muhimu katika maendeleo ya nchi.Tatizo ni kuwa watekelezaji na viongozi wa hiyo wizara ni wabovu sana.
      This country there are too many politicians who believe,with a conviction based on experience,that you can fool all of the people all of the time.~Franklin P. Adams

    3. MrFroasty's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 23rd June 2009
      Posts : 659
      Rep Power : 710
      Likes Received
      69
      Likes Given
      12

      Default Re: Wizara ya Nishati na Madini

      Pengine kwasababu inataka kuiba mafuta ya Zenji....Just kidding
      MZALENDO.NET-Zanzibar na Zama za ukweli na uwazi...

    4. Kwame Nkrumah's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd December 2008
      Posts : 869
      Rep Power : 781
      Likes Received
      300
      Likes Given
      307

      Default Re: Wizara ya Nishati na Madini

      "(Last week the price of an ounce of gold hit over $1,100 in the world market but our bufoons in Tanzania - Chenge and them - negotiated a fixed price of $248 an ounce for the next 25 years!) Its no wonder they claim the mining companies have not made a profit yet - really!??!"

      Quote from mkuu GELANGE VIDUNDA.
      I take it personal with Mafisadi.

    5. Tumain's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 28th June 2009
      Posts : 3,213
      Rep Power : 1220
      Likes Received
      16
      Likes Given
      0

      Default Re: Wizara ya Nishati na Madini

      Energy is power, power is energy!
      " Fear and Surrender are not the options for me"

    6. Bulesi's Avatar
      JF Platinum Member Array
      Join Date : 14th May 2008
      Posts : 5,476
      Rep Power : 32129265
      Likes Received
      1109
      Likes Given
      165

      Default Re: Wizara ya Nishati na Madini

      Quote By Game Theory View Post
      hivi wizara hii kwa nini iko kwenye spotlight namna hii?
      Moja ya sababu ni kuwa vijana wanaoiongoza wizara hii ni cronies wa mafisadi; Ngeleja wa Rostam na Malima wa Manji. It becomes imperative that they are closely watched. Utendaji wao pia ni chini ya viwango tunavyovihitaji!!


    Similar Topics

    1. Tetesi: Season 2 ya wizara ya nishati na madini....!
      By Maengo in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 3
      Last Post: 2nd September 2011, 07:53
    2. Wizara ya Nishati na Madini yaibiwa
      By koo in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 15
      Last Post: 25th August 2011, 14:13
    3. Bajeti Wizara ya Nishati na Madini yapita
      By TUMBIRI in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 24
      Last Post: 14th August 2011, 12:34
    4. Maonyesho ya Wizara ya Nishati na Madini . . . .
      By CPU in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 14
      Last Post: 25th July 2011, 23:37

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...