JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Mchungaji Rwakatare kudai bilioni 2 kwa kuchafuliwa jina.......

    Report Post
    Results 1 to 4 of 4
    1. Rutashubanyuma's Avatar
      JF Gold Member Array
      Join Date : 24th September 2010
      Location : Arusha
      Posts : 39,732
      Rep Power : 623607
      Likes Received
      5009
      Likes Given
      7928

      Default Mchungaji Rwakatare kudai bilioni 2 kwa kuchafuliwa jina.......

      By DAILY NEWS Reporter, 5th December 2010 @ 12:00, Total Comments: 0, Hits: 57

      REV Gertrude Rwakatare of Mikocheni B Assemblies of God, is demanding 2bn/- from KIU newspaper in damages over a false and defamatory story it had published.

      In a demand note by Maleta & Ndumbaro Advocates to the publishers-Kiu Investments Limited and the printers, Imprint, the paper is accused of publishing a story which allegedly lowered Rev Rwakatare's reputation in the society.

      ''On November 26, 2010, your newspaper-Kiu, falsely, maliciously and baselessly published a story under the headline 'Mchungaji Rwakatare Matatani Tena! Ni Kwa Kuongoza Kanisa Bila Ya Kuwa Na Mume', which literary means 'Rev Rwakatare in trouble again! Is for running a church while unmarried,' reads the demand note dated 4th December and signed by the firm's Chief Counsel, Mr Daibu Kambo.

      The lawyers say the article was full of lies, malice and was meant to harm and intimidate their client taking into account the reputation she has in the society.

      They charge that the article was meant to mislead members of the public to believe that Rev Rwakatare who is also Special Seat MP, was accusing women of running for men in their offices, which she has never said.

      ''The malicious article was meant to accuse our client of involving the church in advancing her personal agenda on the process of obtaining loans from her loan advancing institution - it was meant to harm our client for treating her as a con person and not one who is out to solve the society's problems,'' reads the demand note.

      The lawyers argue that the paper tries to show the public that Rev Rwakatare is a troublemaker and she should not be trusted and in the process shunned by the members of the public.

      ''Following the false publication, our client's character has been greatly tarnished and the members of the society are now shunning our client by treating her as a person who advances her personal agenda at the expense of the masses''.

      The lawyers further claimed that the article had ill motives in nature from the beginning as Rev Rwakatare was never consulted before the story was published as suggested by the media ethics.

      They have given the publishers seven days to apologize in the same newspaper and pay the damages, short of which they will go to court.

      Apart from being the lead pastor of the church, Rev Rwakatare also owns a chain of St Mary's International Schools scattered in various parts of the country and also runs an orphanage in Dar es Salaam.

      This is the second time the paper had found itself in trouble with Rev Rwakatare. Two years ago, she took the paper to the Media Council of Tanzania (MCT) and won the case whereby the editor apologized and pledged not to write lies again against her.
      John 14:14 " If you ask anything in My Name, I will do it"

      John 14:15 "If you love Me, keep My commandments."

    2. Movie-Date

    3. #2
      Plato's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 28th August 2010
      Posts : 417
      Rep Power : 604
      Likes Received
      83
      Likes Given
      0

      Default Re: Mchungaji Rwakatare kudai bilioni 2 kwa kuchafuliwa jina.......

      where is any lie here? Whatever said is true.she tarnished her own reputation after bending begging corrupt politics.she is a false prophet

    4. Gad ONEYA's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 26th October 2010
      Posts : 2,644
      Rep Power : 1045
      Likes Received
      158
      Likes Given
      646

      Default Re: Mchungaji Rwakatare kudai bilioni 2 kwa kuchafuliwa jina.......

      Kama mch. angewaombea Roho Rtakatifu awashukie waone nuru ya ukweli badala ya kukimbilia mahakamani. Vinginevyo tutaamini kwamba yuko mbali na wasaidizi katika utatu mkuu (i.e Baba, Mwana, na Roho Mtakatifu) na kaona kimbilio kwa Pilate!

    5. Rutashubanyuma's Avatar
      JF Gold Member Array
      Join Date : 24th September 2010
      Location : Arusha
      Posts : 39,732
      Rep Power : 623607
      Likes Received
      5009
      Likes Given
      7928

      Default Re: Mchungaji Rwakatare kudai bilioni 2 kwa kuchafuliwa jina.......

      Rwakatare adai fidia ya bil. 2/-


      na Mwandishi wetu


      Mchungaji Getrude Rwakatare wa Kanisa la Mikocheni B la Assemblies of God, amelitaka gazeti la KIU kumlipa fidia ya sh bilioni 2, kutokana na kuandika habari ambayo imemshushia hadhi katika jamii. Notisi ya kutaka gazeti hilo lilipe kiasi hicho, imeandikwa na Kampuni ya Mawakili ya Maleta & Ndumbaro ya jijini Dar es Salaam na waliopelekewa ni mmiliki wa gazeti hilo, Kiu Investments Limited na Wachapishaji wa gazeti hilo, Imprint.
      “Novemba 26 mwaka 2010, gazeti lako la KIU, lilichapisha habari kwa uongo na kwa makosa na isiyo na ukweli wowote. Habari hiyo ilikuwa na kichwa cha habari cha “Mchungaji Rwakatare Matatani Tena! Ni kwa kuongoza kanisa bila ya kuwa na mume”.
      Katika notisi hiyo, mawakili hao wametoa siku saba kwa gazeti la KIU, limuombe radhi Mchungaji Rwakatare, kwa kukanusha habari hiyo pamoja na kumlipa fidia hiyo, vinginevyo watalishtaki mahakamani.
      Mawakili hao wamesema habari hiyo, ililenga kuipotosha jamii na kuifanya iamini kuwa Mchungaji Rwakatare alikuwa akiwashutumu wanawake kwenda kwenye ofisi za wanaume kuomba mikopo, kitu ambacho Mchungaji Rwakatare hajawahi kufanya.
      “Habari hiyo ilikuwa imejaa uongo na upotoshaji; na ililenga kuharibu heshima na hadhi ya mteja wetu na kumletea usumbufu, hasa ukizingatia hadhi kubwa aliyonayo katika jamii,” ilieleza barua hiyo ya mawakili.
      John 14:14 " If you ask anything in My Name, I will do it"

      John 14:15 "If you love Me, keep My commandments."

    6. Ulemavu

    Similar Topics

    1. Mchungaji Rwakatare amrithi Salome Mbatia
      By Kithuku in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 118
      Last Post: 17th May 2014, 19:58
    2. Mchungaji Rwakatare amtaja Shetani kujitetea
      By bibikuku in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 66
      Last Post: 31st January 2013, 14:53
    3. Shetani apoteza form za Mchungaji Rwakatare:-)
      By SURUMA in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 5
      Last Post: 16th June 2011, 13:49
    4. Mchungaji Rwakatare naye atoa tamko...
      By Rutashubanyuma in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 126
      Last Post: 23rd November 2010, 20:30

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...