JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Matokeo ya kidato cha sita 2010 hadharani

    Report Post
    Results 1 to 4 of 4
    1. Albedo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 24th February 2008
      Posts : 5,477
      Rep Power : 1721
      Likes Received
      1293
      Likes Given
      614

      Default Matokeo ya kidato cha sita 2010 hadharani

      "SISI SOTE NI NDUGU TATIZO NI CCM" Chris Lukosi kada wa CCM



    2. Mom's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 13th October 2009
      Location : home
      Posts : 705
      Rep Power : 678
      Likes Received
      14
      Likes Given
      56

      Default Re: Matokeo ya kidato cha sita 2010 hadharani

      asante kwa kutushtua
      "I'm not afraid of storms, for I'm learning to sail my ship"

    3. Loner's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 12th March 2010
      Posts : 212
      Rep Power : 557
      Likes Received
      11
      Likes Given
      10

      Default Re: Matokeo ya kidato cha sita 2010 hadharani

      SWALI! what are the truth in those results ivi nikwamba the people who correct the answer's do they use reason or is it that they just have the answers and if you don't reply like that they give you a wrong???
      ---- You are what you believe yourself to be ----

    4. rmashauri's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th January 2009
      Location : Ng'wanza Sukuma
      Posts : 2,938
      Rep Power : 1264
      Likes Received
      378
      Likes Given
      768

      Default Re: Matokeo ya kidato cha sita 2010 hadharani

      Quote By Ndege ya Uchumi View Post
      Ukipata shida kuifungua hiyo website waweza pia kuyapata hapa: www.moe.go.tz

      Experience inaonyesha kuwa shule za serikali kwa mitihani ya kidato cha sita wanafanya vizuri. Kwa mfano Mzumbe wamepasua kuliko kawaida. Pia zimo Ilboru, Kibaha, Dakawa, Msalatao, Kilakala n.k.
      Haki huinua taifa bali dhambi ni aibu ya watu wote (Mithali 14:34)

    5. JF SMS Swahili

    Similar Topics

    1. Haya Ndio Matokeo ya Kidato cha Sita
      By MashaJF in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 21
      Last Post: 29th April 2011, 10:45
    2. Matokeo ya kidato cha sita 2011 yatangazwa rasmi
      By palalisote in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 0
      Last Post: 29th April 2011, 03:11
    3. Matokeo ya kidato cha sita yatangazwa.
      By MkimbizwaMbio in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 24
      Last Post: 29th April 2011, 01:18
    4. Ku-doctor Matokeo ya Mitihani ya Kidato cha Nne na Sita
      By Ruge Opinion in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 0
      Last Post: 29th July 2010, 13:18
    5. Matokeo Kidato cha Sita 2009
      By epigenetics in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 43
      Last Post: 2nd May 2009, 22:52

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...