JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Kwa waliokosa Mikopo Heslb

    Report Post
    Results 1 to 3 of 3
    1. Motisha kwa Watz's Avatar
      Member Array
      Join Date : 28th April 2012
      Posts : 12
      Rep Power : 419
      Likes Received
      1
      Likes Given
      0

      Default Kwa waliokosa Mikopo Heslb

      Polen sana ndg zangu kwa mliokosa mikopo,lkn nataka kuwaambia kwamba kamwe msikate tamaa kuna altenative nyingi;
      kwanza,unaweza kutafuta taasisi zingine za serikali au binafsi na kuomba wakudhamin kukusomesha,
      Pili,unaweza ukakata rufaa mara tu baada ya kuripoti chuon,au ukasoma mwaka wa kwanza hvyohvyo ukajaomba kwa mwaka wa pili na kuendelea!
      Lkn pia unaweza ahirisha mwaka na kuomba upya mwakan kwa coz zenye priority na ukapata!
      Wapo wengi waliotumia njia hzo na sasa wapo chuo kikuu km kawa na wanaramba boom.
      Uckate tamaa ukataman hata kunywa sumu,MUNGU yu pamoja nawe pambana hadi mwisho!
      Babu mchumi likes this.


    2. Motisha kwa Watz's Avatar
      Member Array
      Join Date : 28th April 2012
      Posts : 12
      Rep Power : 419
      Likes Received
      1
      Likes Given
      0

      Default Re: Kwa waliokosa Mikopo Heslb

      Take it easy best!

    3. NEEMA MWAIPUNGU's Avatar
      Member Array
      Join Date : 22nd May 2012
      Posts : 43
      Rep Power : 422
      Likes Received
      1
      Likes Given
      50

      Default Re: Kwa waliokosa Mikopo Heslb

      thats nice ila kuna watu wako makini sana kwa kuwakatisha wenzaao tamaa kwa kweli ! eti hautopata hata ukikata rufaa

    4. Kansime

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...