JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: DIT VS COeT, UDSM!

    Report Post
    Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
    Results 41 to 60 of 118
    1. Sir_Finus's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 31st March 2011
      Posts : 108
      Rep Power : 481
      Likes Received
      2
      Likes Given
      1

      Default DIT VS COeT, UDSM!

      wapi ni pazuri kwa kusomea na usanifu katika kozi za uhandisi(Engineering)?
      I mean mwanafunz akitoka anakuwa compitent!
      Mostly kwa kozi za COMPUTER ENG and ELECTRONICS & TELECOM ENG for dit and COMP N IT ENG & TELECOM ENG for udsm,coet?


    2. Sir_Finus's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 31st March 2011
      Posts : 108
      Rep Power : 481
      Likes Received
      2
      Likes Given
      1

      Default

      Quote By GHANI View Post
      mdogo wangu hata kama umetoka Atc na unapendelea kwenda Udsm ni vizuri sana haina ulazima sana kuendelea na dit or mist, kuna jamaa wawili walitoka Atc nili graduate nao electro-mechanical engineering pale Coet japo walisoma electrical(atc) na ufaulu wao ulikua mzuri sana(GPA) kutuzidi sisi fresh from form six, mlimani utajifunza mengi zaidi na zaidi.pia mambo ya Ict i mean telecom eng, comp eng and inf tech hatipo tena coet zipo CoCIT.
      vp kuhusu miaka?ntapga mitatu au minne ka six?

    3. MtuMmoja's Avatar
      Member Array
      Join Date : 30th August 2011
      Location : Dar es salaam
      Posts : 85
      Rep Power : 455
      Likes Received
      6
      Likes Given
      15

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      SASA tele na comp eng and IT wapo CoICT kaka,we are no longer COET,mi nipo hapa COICT,nakushauri njoo hapa udsm japo DIT nawakubali kinoma ila anayesema udsm ni law tu ni mlevi!njoo uone vifaa kibao we still at the top hata kipofu anajua!

    4. tindikalikali's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th January 2011
      Posts : 3,481
      Rep Power : 1341
      Likes Received
      482
      Likes Given
      98

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Mtazunguka sana lakini mwisho wa siku wewe ndo unatakiwa ujitambue nini unataka.

    5. tindikalikali's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th January 2011
      Posts : 3,481
      Rep Power : 1341
      Likes Received
      482
      Likes Given
      98

      Default

      Quote By HAMY-D View Post
      Kaka wewe nenda DIT na msije mkadanganywa na yeyote UDSM kuna elimu ya engineering pale ni law tu hakuna course nyingine bora fanya ukapate elimu DIT.
      una uhakika na unachokiandika?

    6. GHANI's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 18th February 2011
      Posts : 544
      Rep Power : 573
      Likes Received
      35
      Likes Given
      8

      Default

      Quote By Sir_Finus View Post
      vp kuhusu miaka?ntapga mitatu au minne ka six?
      field zote za uhandisi udsm ni four years.

    7. JF SMS Swahili

    8. GHANI's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 18th February 2011
      Posts : 544
      Rep Power : 573
      Likes Received
      35
      Likes Given
      8

      Default

      Quote By Sir_Finus View Post
      vp kuhusu miaka?ntapga mitatu au minne ka six?
      programmes zote za uhandisi udsm ni four years.

    9. Straight's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 25th December 2010
      Posts : 328
      Rep Power : 538
      Likes Received
      34
      Likes Given
      13

      Default

      Quote By The Magnificient View Post
      no! Cjasoma pale mkuu,kuna washkaj zangu wamegraduate pale mwaka huu,civil&mech. Wapo kwnye ajira tayari,
      acha uongo kaka... Am workin with Barrick ma frnd, we have a pgm of recruitn graduate called EIT... Tumekuwa 2kichukua wanafunz wa COET especialy Geology na Chemical n procesn Eng.. Most of them are very gud... Uzuri wa m2 ni IQ ni kwa jins gani he can come out wit soln frm a pbm... Degree level its nt more on mechanical, hyo ki2 2nawaachia vyuo vya ufundi bt its more on THINKIN CAPACITY at da same tym ur aware of the whole system so u may cm out wit a ryt Soln.

    10. Straight's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 25th December 2010
      Posts : 328
      Rep Power : 538
      Likes Received
      34
      Likes Given
      13

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Sory the magn. Nimereply kwako kwa bahat mbaya.. Kuna aliye sema minin sector inachukua sana wa2 wa dit ndo nlikuwa namjibu.

    11. eliesikia's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th October 2010
      Location : Nairobi
      Posts : 405
      Rep Power : 566
      Likes Received
      64
      Likes Given
      77

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Dogo kimsingi sio chuo lakn lazma uangalie pass zako kisha amua uende chuo gan. Ukiwa juu sana nakushauri UDSM ili uweze ku-compete thoroughly. Pale COICT ubora unapata kwa juhudi zako mwenyewe.. Kuna wanaomaliza kapa lakn wengi wako technically very good. Pia dit ile ni implementors college while udsm utadesign.
      Lakn kuhusu field Comp Eng ipo juu sana pale UDSM na ukiona unique creation nyingi sana. Nakushauri Comp Eng coict udsm uende. U wil b the best if u want to.
      Akina gates, tovalds, jobs, de icaza, paul allen hawana degree bt they ar outstandin in tech industry!
      Asprin likes this.

    12. WA-UKENYENGE's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 1st October 2011
      Location : Inside a Smart Grid
      Posts : 2,724
      Rep Power : 5146
      Likes Received
      897
      Likes Given
      2191

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      I am a graduate from COET, currently working on my graduate program in a foreign country! Nimekuja kukubali baada ya kutoka COET kuwa nilikuwa napata kile nachotakiwa japo matatizo ya hapa na pale hayakosekani. Ukiwa COET utaweza kujifunza mambo zaidi yanayohusu field yako unaweza kuona longo longo ukiwa unasoma lakini ukishatoka hapo utaona jinsi itakavyokulipa.
      DIT ipo na itaendelea kuwepo kwa sababu iliundwa kukidhi mahitaji fulani ila kutokana na mahitaji kupanuka/kuwa ya juu zikiwemo siasa basi ilibidi waanze kutoa BEng which is good also lakini bado wana changamoto ya mitaala yao kuibadili kutoka kwenye FTC kwenda BEng kama ilivyo kwa COET wanavyoweweseka kuibadili baadhi ya mitaala kutoka Bsc-Eng kwenda kwenye Msc-Eng.

      Ukichanganya na za wadau hapo juu pamoja na za kwako, utapata dhahabu ya kuamua uende wapi, lakini pia kama unapenda kusoma soma kama mimi hapa basi angalia factors zingine upande umaarufu wa chuo ndani ya bara letu na duniani kwa ujumla.
      Asprin likes this.
      "The usual conclusion is that you can't put a price on a human life. But you can if you must".

    13. Sir_Finus's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 31st March 2011
      Posts : 108
      Rep Power : 481
      Likes Received
      2
      Likes Given
      1

      Default

      Quote By eliesikia View Post
      Dogo kimsingi sio chuo lakn lazma uangalie pass zako kisha amua uende chuo gan. Ukiwa juu sana nakushauri UDSM ili uweze ku-compete thoroughly. Pale COICT ubora unapata kwa juhudi zako mwenyewe.. Kuna wanaomaliza kapa lakn wengi wako technically very good. Pia dit ile ni implementors college while udsm utadesign.
      Lakn kuhusu field Comp Eng ipo juu sana pale UDSM na ukiona unique creation nyingi sana. Nakushauri Comp Eng coict udsm uende. U wil b the best if u want to.
      Akina gates, tovalds, jobs, de icaza, paul allen hawana degree bt they ar outstandin in tech industry!
      thanx kaka!

    14. Sir_Finus's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 31st March 2011
      Posts : 108
      Rep Power : 481
      Likes Received
      2
      Likes Given
      1

      Default

      Quote By WA-UKENYENGE View Post
      I am a graduate from COET, currently working on my graduate program in a foreign country! Nimekuja kukubali baada ya kutoka COET kuwa nilikuwa napata kile nachotakiwa japo matatizo ya hapa na pale hayakosekani. Ukiwa COET utaweza kujifunza mambo zaidi yanayohusu field yako unaweza kuona longo longo ukiwa unasoma lakini ukishatoka hapo utaona jinsi itakavyokulipa.
      DIT ipo na itaendelea kuwepo kwa sababu iliundwa kukidhi mahitaji fulani ila kutokana na mahitaji kupanuka/kuwa ya juu zikiwemo siasa basi ilibidi waanze kutoa BEng which is good also lakini bado wana changamoto ya mitaala yao kuibadili kutoka kwenye FTC kwenda BEng kama ilivyo kwa COET wanavyoweweseka kuibadili baadhi ya mitaala kutoka Bsc-Eng kwenda kwenye Msc-Eng.

      Ukichanganya na za wadau hapo juu pamoja na za kwako, utapata dhahabu ya kuamua uende wapi, lakini pia kama unapenda kusoma soma kama mimi hapa basi angalia factors zingine upande umaarufu wa chuo ndani ya bara letu na duniani kwa ujumla.
      i realy get u!
      Thanx so!

    15. gango2's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 31st August 2011
      Location : From Moshi
      Posts : 772
      Rep Power : 592
      Likes Received
      223
      Likes Given
      173

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      wote wananokushauri hapo wamesoma dit na kumbuka mwamba ngoma huvutiakwake!

      leo ungeuliza kati ya ud na mzumbe ungesikia, Mzumbe is the best university for law!

      nimesoma dit 'it' 2004, then masters of udsm and currently am tuitor open kwa mtizamo wangu UD is still the best though kuna challenge nyingi
      lakini u have to agree with me.
      Asprin likes this.

    16. HAMY-D's Avatar
      JF Gold Member Array
      Join Date : 18th September 2011
      Location : NO WHERE!
      Posts : 4,068
      Rep Power : 10182
      Likes Received
      1238
      Likes Given
      13

      Default

      Quote By gango2 View Post
      wote wananokushauri hapo wamesoma dit na kumbuka mwamba ngoma huvutiakwake!

      leo ungeuliza kati ya ud na mzumbe ungesikia, Mzumbe is the best university for law!

      nimesoma dit 'it' 2004, then masters of udsm and currently am tuitor open kwa mtizamo wangu UD is still the best though kuna challenge nyingi
      lakini u have to agree with me.
      hey usikipigie debe UD kuhusu eng ya pale....watu wa pale technically hawana lolote yani wao ni GPA tu sasa si wangesoma economics kama wanataka makaratasi,sisi tunahitaji mafundi na kwa Dit ndo mahali pao.

    17. GHANI's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 18th February 2011
      Posts : 544
      Rep Power : 573
      Likes Received
      35
      Likes Given
      8

      Default

      Quote By Sir_Finus View Post
      kwa hyo koz gan ni nzur kwa eng?
      mdogo wangu mi ni graduate wa electro-mechanical eng kwa upande wangu hiyo ndio programme nzuri, utapewa ideas za electronics, mechanical electrical pia utakua ni mtaalam wa mitambo ya aina yoyote viwandani na ma-hospitalini, mambo ya robot utasoma sana, magari, mpaka ndege.kwenye ajira akihitajika mtu wa umeme una play part pia mechanical.hii program kipindi nasoma ilikua mlimani tuu tanzania nzima,so kama unapenda uhandisi nakushauri uende kwenye hii programme.

    18. MJIMPYA's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th March 2011
      Posts : 413
      Rep Power : 542
      Likes Received
      184
      Likes Given
      73

      Default Re: DIT VS COeT,UDSM!

      Quote By Senetor View Post
      Dogo nenda DIT,coet hamna kitu.
      Watakudanganya sana, % kubwa ya waalimu wa DIT ni graduates wa COET (UD) tafakari mwenyewe. Hata sa hivi bado DIT inachukua COET graduates as lecturers more than DIT graduates.
      Nimesoma vyuo vyote 2.
      Najua umeleta hii topic kishabiki ila ukweli unaujua.
      Mbao hawakusoma UD siku zote huwa wanaiponda bila justification zaidi ya ushabiki tu.


    19. Cheche Mtungi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th November 2010
      Location : POPOTE NIPO
      Posts : 1,851
      Rep Power : 1191
      Likes Received
      339
      Likes Given
      461

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      BSC vs BEng
      The difference between a BSC and a BEng.
      BSC actually stands for Bachelor of Science, while BEng stands for Bachelor of Engineering. A Bachelor of Science degree is commonly recommended for any college degree that requires a student to complete three to five years of education. It is the most common bachelor’s degree title, and it is provided by most universities and colleges. In fact, many colleges and universities will refer to all their programs as Bachelor of Science degree programs. On the other hand, BEng is an undergraduate degree, that is awarded to a student who completes an engineering academic program, which lasts anywhere between three to five years. This bachelor’s degree award is commonly used for undergraduate college degrees in colleges and universities in Australia, China, Germany, New Zealand, Singapore, the United States and the United Kingdom. Another difference between a BSC and a BEng undergraduate degree, is the academic program that the students undergo for three to five years. BSC degrees are usually theoretically based. This means that most, if not all, of the courses that they would need to complete in the program, involve the use of research, and the proper understanding and analysis of theories and principles that are presented in textbooks, journal reports and past experiments. This includes engineering courses that are considered as Bachelor of Science degree programs. While there are certain laboratory courses that the student needs to complete, these are often done in controlled environments, in order to prove and give the students a further understanding of the theories and principles discussed in class. On the other hand, BEng undergraduate degree programs are more practically oriented. They are the complete inverse of BSC degree programs. Here, students do introduce and familiarize themselves to theories and principles, but the bulk of the academic program is concentrated in applying these theories and principles in a practical manner, which would help them be more prepared when they go and join the corporate world.


      Summary
      1. BSC and BEng courses are undergraduate degree programs awarded to a student (by a university or college), who has completed an academic program that lasts anywhere between three and five years. 2. BSC is an abbreviation which stands for Bachelor of Science. On the other hand, BEng stands for Bachelor of Engineering. 3. BSC focuses more on theories and principles, while BEng focuses more on practical application.

      Read more: Difference Between BSC and BEng | Difference Between | BSC vs BEng Difference Between BSC and BEng | Difference Between | BSC vs BEng
      Msiongee bila kufanya utafiti!
      ALWAYS REMEMBER"A SKILLED HAND HAS AN INNOVATED MIND!
      THINK TWICE AND TAKE ACTION!
      WE NEED GREAT THINKERS!
      Last edited by Cheche Mtungi; 15th October 2011 at 16:52. Reason: ieleweke vizuri
      Manundu likes this.

    20. Cheche Mtungi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th November 2010
      Location : POPOTE NIPO
      Posts : 1,851
      Rep Power : 1191
      Likes Received
      339
      Likes Given
      461

      Thumbs up Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Difference Between BSC and B. Eng

      A 10+2 pass student takes admission in college to complete the graduation in a favorite stream. There are many courses classified as arts, science, engineering, and law, medical and so on. There are many subjects offered at the graduation level such as humanities, physics, chemistry, biology, psychology, economics etc. A student chooses the subjects of his interest. A student who is interested in science subjects choose subjects like Physics and Chemistry. Then it is called B.Sc. or Bachelor of Science. A student after 10+2 may go for B.Eng. or Bachelor of Engineering. If student has the aptitude for engineering, he opt for B.Eng. There are many differences between the two in respect of duration, content and scope.

      B. Sc.

      B.Sc. is a graduation degree. It is awarded by most of the colleges and universities. It is an academic degree which provides the in-depth study of science subjects. The content in B.Sc. is theoretical in nature. The course content is comprised of practical sessions which provide the students experience of basic science concepts. It is an academic degree and not an applied one. B.Sc. is a general degree and an eligibility of a post graduation course in science called M.Sc.

      B. Eng

      B. Eng. is an applied science. It stands for Bachelor of Engineering. It is an attractive field nowadays. It is a guarantee of job and a good career. It is a specific branch of knowledge in which students gain the knowledge of a particular ethnological field. Thus it is a technical degree unlike B.Sc. which is a pure academic degree. Generally it takes three years divided into a few semesters. In a few universities, this course takes four years to complete it. The admission in a B.Eng. course is done on the basis of an entrance test.

      The differences are many between them. B.Eng. is an applied science while B.Sc. is an academic degree. There is difference between the contents. B.Sc. includes subjects like physics, chemistry, biology, mathematics, zoology etc. which provide in-depth knowledge of sciences. On the other hand B.Eng. provides knowledge of specific technological field such as mechanics, civil engineering, electronics and electrical, information technology etc. There is difference between the two regarding the admission procedure.
      BSC vs. B. Eng | The Difference Between
      WANAOSOMA Bsc WANAJIJUA,WANAOSOMA Beng WANAJIJUA NI JUKUMU LA WANAOTAKA KUSOMA WAAMUE WAPI WANATAKA KWENDA KUSOMA!
      TUFANYE UTAFITI WANA JF WALIOSOMA Bsc Then watakuwa na majibu ya kutosha na mazuri,
      Mimi ni Beng from DIT!

    21. Kalunguine's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th July 2010
      Location : Kigoma -TANZANIA
      Posts : 2,401
      Rep Power : 975
      Likes Received
      76
      Likes Given
      191

      Thumbs up Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Nimekuelewa man from bonde!
      Nafikiri majibu yatakuwepo,nafikiri hata mgawanyo wa kimajukumu ktk kada hizi ie Bsc na Beng inawezekana yakawa tofauti,hemu tufuatilie zaidi ili tujue zaidi
      Keep it up man!

    22. baghozed's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th May 2011
      Posts : 405
      Rep Power : 620
      Likes Received
      33
      Likes Given
      83

      Default Re: DIT VS COeT, UDSM!

      Dit nzuri lakini kwa soko sasa lilivyo bora ukasome civil au electrical eng hapo dit

    23. JF SMS Swahili

    Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

    Similar Topics

    1. Dah!!hawa COET-UDSM,wamezidi sasa.
      By Perry in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 57
      Last Post: 23rd March 2014, 23:46
    2. Habari mbaya kwa 2nd year wa udsm-COET.
      By Perry in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 64
      Last Post: 22nd September 2013, 22:11
    3. SERIKALI (CoET, UDSM): MSIPOLIFANYIA KAZI HILI MAPEMA....
      By BIG X in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 21
      Last Post: 9th November 2011, 11:59
    4. Majonzi udsm. ni coet department ya civil and water
      By menyidyo in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 30
      Last Post: 24th January 2011, 07:51
    5. UDSM: CoET Wagoma
      By Mkanya in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 6
      Last Post: 18th April 2008, 12:35

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...