JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

    Report Post
    Results 1 to 5 of 5
    1. Maganga Mkweli's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th July 2009
      Posts : 1,684
      Rep Power : 1031
      Likes Received
      559
      Likes Given
      1472

      Default Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

      http://www.tcu.go.tz/uploads/file/Li...t_Selected.pdf
      News

      List of applicants for Second Round of applications


      Introduction The second round of applications for applicants who were not selected under the first round is now open. Applicants can view if they are required to apply under this round by clicking the links below. [SIZE=\"6\"]
      [/SIZE]
      1. Qualified applicants but not selected … 2. Applicants missing three (3) Credits at O’Level … 3. Applicants missing two (2) principles at A’Level …[SIZE=\"6\"]
      [/SIZE]
      Please note; only applicants with a minimum of three credit passes at O’Level and a minimum of two principle passes at A ‘Level are eligible to apply under this round.
      Further note that, there is no application payment for the above-mentioned groups.
      For further information about deadline for applications, how to apply and available programs please click here …
      Click here to view all news.


      WAMETOA MAJINA YA APPLICANTS AMBAO HAWAJACHAGULIWA KUNA PDF LINK TATU AMBAZO NI ZA WALE AMBAO
      1. Qualified applicants but not selected … 2. Applicants missing three (3) Credits at O’Level … 3. Applicants missing two (2) principles at A’Level
      Last edited by Maganga Mkweli; 16th August 2011 at 16:09.
      LIKE NOTHING HAPPENED.... AND LIFE GOES ON...
      MHANDISI WA MFUMO WA UMEME /POWER SYSTEM ENGINEER -ANY ELECTRICAL ENGINEERING ISSUE YOU CAN CONSULT ME..
      Registered Engineer Electrical ..PEng(T)


    2. Maganga Mkweli's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th July 2009
      Posts : 1,684
      Rep Power : 1031
      Likes Received
      559
      Likes Given
      1472

      Default Re: Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

      LIKE NOTHING HAPPENED.... AND LIFE GOES ON...
      MHANDISI WA MFUMO WA UMEME /POWER SYSTEM ENGINEER -ANY ELECTRICAL ENGINEERING ISSUE YOU CAN CONSULT ME..
      Registered Engineer Electrical ..PEng(T)

    3. Maganga Mkweli's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th July 2009
      Posts : 1,684
      Rep Power : 1031
      Likes Received
      559
      Likes Given
      1472

      Default Re: Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

      http://www.tcu.go.tz/uploads/file/List_of_Students_Missing_2_Pri nciples_at_ALevel.pdf
      HAWA NI AMBAO WAMEMISS 2 PRINCIPLES ZA A LEVEL
      LIKE NOTHING HAPPENED.... AND LIFE GOES ON...
      MHANDISI WA MFUMO WA UMEME /POWER SYSTEM ENGINEER -ANY ELECTRICAL ENGINEERING ISSUE YOU CAN CONSULT ME..
      Registered Engineer Electrical ..PEng(T)

    4. Maganga Mkweli's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 14th July 2009
      Posts : 1,684
      Rep Power : 1031
      Likes Received
      559
      Likes Given
      1472

      Default Re: Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

      Fuatilieni hizo link muangalie majina au ingieni website ya tcu .
      LIKE NOTHING HAPPENED.... AND LIFE GOES ON...
      MHANDISI WA MFUMO WA UMEME /POWER SYSTEM ENGINEER -ANY ELECTRICAL ENGINEERING ISSUE YOU CAN CONSULT ME..
      Registered Engineer Electrical ..PEng(T)

    5. Mzee Dogo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 13th November 2010
      Location : Kwetonge
      Posts : 282
      Rep Power : 562
      Likes Received
      21
      Likes Given
      33

      Default Re: Majina ya wenyewe vigezo lakini hawakuchaguliwa na tcu kwa hiyo waombe upya

      Thanx kaka, hofu iwaishe vijana sasa!
      Maganga Mkweli likes this.
      Too much fear creates slavery!

      Kenyan proverb


    Similar Topics

    1. Teknolojia yetu wenyewe watanzania.....ipi hiyo? KUMBE hatuko nyuma.
      By agala in forum Tech, Gadgets & Science Forum
      Replies: 8
      Last Post: 21st September 2011, 14:02
    2. Replies: 28
      Last Post: 15th March 2011, 22:11
    3. Chemsha Bongo yangu hiyo Nitajie majina ya hao Wanyama
      By jamadari in forum Jamii Photos
      Replies: 8
      Last Post: 10th February 2011, 16:01
    4. Replies: 4
      Last Post: 17th October 2010, 18:33

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...