JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Ruaha University College, (RUCO) waanza kutoa PhD ya sheria 2011/2012

    Report Post
    Results 1 to 4 of 4
    1. kabila01's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 21st April 2009
      Posts : 731
      Rep Power : 739
      Likes Received
      153
      Likes Given
      225

      Default Ruaha University College, (RUCO) waanza kutoa PhD ya sheria 2011/2012

      Kuna tetesi nimezipata jana hapa mkoani Iringa kutoka kwa wadau wa jirani kabisa wa chuo kikuu cha Ruaha kilichopo mkoani Iringa ambacho ni branch ya SAUT. Inasemekana kua katika mwaka ujao wa masomo 2011/2012 wanaanzisha Phd ya Sheria. Hapo wadau tunaonaje.
      Nakaribisha michango yenu


    2. Cassian A.'s Avatar
      Junior Member Array
      Join Date : 3rd September 2011
      Posts : 2
      Rep Power : 0
      Likes Received
      0
      Likes Given
      0

      Default

      Chuo bado ni kidogo mno.Watu wa PHD kitawaweka wapi na hali mpaka sasa almost ni overpopulated. Waache kuchakachua mambo! Wakimudu population iliyopo ndipo wafikilie kutoa PHD

    3. #3
      Mzee's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd February 2011
      Location : DUNIANI
      Posts : 9,211
      Rep Power : 164835
      Likes Received
      1599
      Likes Given
      3231

      Default Re: Ruaha university college, (ruco) waanza kutoa phd ya sheria 2011/2012

      Hapa napta tu.

    4. Kipilime's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 4th April 2011
      Posts : 118
      Rep Power : 510
      Likes Received
      32
      Likes Given
      11

      Default Re: Ruaha University College, (RUCO) waanza kutoa PhD ya sheria 2011/2012

      Hizo sio tetesi bali ni habari za kweli. Na wamekwishaanza tangu mwaka jana I think this is the second round. It was made public through adverts and their website. Hii inaenda sambamba na SAUT main cumpus where the same PhD programme is offered. SAUT is also the only University offering PhD in Mass Communication there at DSM campus. I believe they have undergone all necessary scrutiny from the appropriate authorities like TCU and approval has been granted for them to do so.

    Similar Topics

    1. Haya ndio ya Tumaini University Iringa University College
      By PgSoft2008 in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 14
      Last Post: 20th April 2014, 06:52
    2. Wanafunzi mwaka wa kwanza huo Kikuu cha Ruaha university college nako wagoma leo
      By Saint Ivuga in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 2
      Last Post: 26th January 2011, 08:52
    3. MA Studentships Department of Philosophy at University of Leeds (2011-2012)
      By Mallaba in forum Jukwaa la Elimu (Education Forum)
      Replies: 0
      Last Post: 2nd January 2011, 15:01

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...