JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Maumivu makali ya tumbo wakati wa kuanza hedhi (period)

    Report Post
    Page 1 of 12 123 11 ... LastLast
    Results 1 to 20 of 233
    1. #1
      Albedo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 24th February 2008
      Posts : 5,514
      Rep Power : 1759
      Likes Received
      1325
      Likes Given
      616

      Default Maumivu ya Hedhi

      Jamani Girl friend wangu anasumbuliwa sana na Tatizo la Maumivu kipindi haBleeding, kwa wanaojua kama kuna TIBA yeyote amabayo inaweza kumsaidia huyu Binti maana huwa anapata Maumivu makali sana. Nawakilisha naombeni Ushauri wenu wa KITABIBU

      Asanteni
      "SISI SOTE NI NDUGU TATIZO NI CCM" Chris Lukosi kada wa CCM


    2. Baija Bolobi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 25th February 2009
      Location : Bosnia
      Posts : 648
      Rep Power : 805
      Likes Received
      359
      Likes Given
      0

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Ana mayoma zinazokua kwenye uterus. Amwone dkt haraka waziondoe.

    3. Masanilo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd October 2007
      Location : Swat valley, Keta Keta
      Posts : 22,121
      Rep Power : 0
      Likes Received
      4069
      Likes Given
      2447

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Ndege ya Uchumi View Post
      Jamani Girl friend wangu anasumbuliwa sana na Tatizo la Maumivu kipindi haBleeding, kwa wanaojua kama kuna TIBA yeyote amabayo inaweza kumsaidia huyu Binti maana huwa anapata Maumivu makali sana. Nawakilisha naombeni Ushauri wenu wa KITABIBU

      Asanteni
      Inabidi akacheki kama ana uvimbe kwenye mji wa uzazi (Fibroids)...moja ya dalili zake ni pain during menstruation ikiambatana na Heavy menstrual bleeding (menorrhagia). Pia kuna wengine huexperience Pain during sex. Other symptoms are abdominal pain or pressure, changes in bladder and bowel patterns and, in some cases, infertility.

      It is better to get checked from a gynacoelogist to rule out the right thing!!

      Hope nimesaidia kidogo

      Masa
      Last edited by Masanilo; 26th February 2009 at 21:48.

    4. #4
      Yo Yo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 31st May 2008
      Posts : 11,196
      Rep Power : 23066
      Likes Received
      1466
      Likes Given
      2625

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Ndege ya Uchumi View Post
      Jamani Girl friend wangu anasumbuliwa sana na Tatizo la Maumivu kipindi haBleeding, kwa wanaojua kama kuna TIBA yeyote amabayo inaweza kumsaidia huyu Binti maana huwa anapata Maumivu makali sana. Nawakilisha naombeni Ushauri wenu wa KITABIBU

      Asanteni
      Mkuu ni maumivu ya tumbo au wapi?
      what i know kuna wale wanaopata maumivu ya tumbo wakiwa hedhi nayo inatokana na nini wakuu

    5. Masanilo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd October 2007
      Location : Swat valley, Keta Keta
      Posts : 22,121
      Rep Power : 0
      Likes Received
      4069
      Likes Given
      2447

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Yo Yo View Post
      Mkuu ni maumizvu ya tumbo au wapi?
      what i know kuna wale wanaopata maumivu ya tumbo wakiwa hedhi na upande wangu nako kuna tatizo hilo naomba suluhisho pia.....
      Mazee kama maumivu yanaamabatana na dalili nilizoainisha hapo juu ni vizuri mkamwona gynacoelogist!! kama hakuna dalili zingine huenda ni Ovulation tu...lugha yepesi yai linapokuwa linatoka kwenye ovaries kuja kwenye mji wa mimba huambatana na maumivu kidogo!!

      Cheers

      Masa

    6. WLF 2

    7. #6
      Yo Yo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 31st May 2008
      Posts : 11,196
      Rep Power : 23066
      Likes Received
      1466
      Likes Given
      2625

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Masanilo View Post
      Mazee kama maumivu yanaamabatana na dalili nilizoainisha hapo juu ni vizuri mkamwona gynacoelogist!! kama hakuna dalili zingine huenda ni Ovulation tu...lugha yepesi yai linapokuwa linatoka kwenye ovaries kuja kwenye mji wa mimba huambatana na maumivu kidogo!!

      Cheers

      Masa
      yah mkuu maana mwanzoni hakuwa na tatizo hilo.......au kufanya mapenzi akiwa hedhini inasababisha pia?

    8. Baija Bolobi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 25th February 2009
      Location : Bosnia
      Posts : 648
      Rep Power : 805
      Likes Received
      359
      Likes Given
      0

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Masa, tofauti ya "mayoma" na "Fibroids" ni ipi?

    9. Masanilo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd October 2007
      Location : Swat valley, Keta Keta
      Posts : 22,121
      Rep Power : 0
      Likes Received
      4069
      Likes Given
      2447

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By baija bolobi View Post
      Masa, tofauti ya "mayoma" na "Fibroids" ni ipi?
      Myoma ni kama tumour na Fibroids ni uvimbe tu...

      Myoma is worse zipo aina 2

      * The leiomyoma occurs in the skin or gut but the common form is the uterine fibroid.
      * Rhabdomyomas are rare tumors of muscles, they occur in childhood and often become malignant.

      Nimekujibu?

      Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see - Mark Twain
      CCM is enemy of GOD

    10. Outlier's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 28th December 2008
      Location : somewhere on earth
      Posts : 326
      Rep Power : 679
      Likes Received
      5
      Likes Given
      0

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Masanilo View Post
      Myoma ni kama tumour na Fibroids ni uvimbe tu...

      Myoma is worse zipo aina 2

      * The leiomyoma occurs in the skin or gut but the common form is the uterine fibroid.
      * Rhabdomyomas are rare tumors of muscles, they occur in childhood and often become malignant.

      Nimekujibu?
      Katika hesabu tunasema UTERINE FIBROIDS ni subset ya MYOMA hivyo huwezi kutofautisha tu kwa tumour vs. uvimbe; afterall TUMOUR na UVIMBE ni kitu kilekile katika lugha tofauti.

    11. Sahiba's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 22nd December 2008
      Posts : 309
      Rep Power : 671
      Likes Received
      0
      Likes Given
      0

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Mara nyingi maumivu haya yanapotea mwanamke anapopata mtoto,ikiwa hakuna complication zozote which is possible kitakachomsaidia ni dawa za kutuliza maumivu tu hadi hapo atakapopata mtoto then ataona mabadiliko no pain ...not proffessional just from experiance. I know how you feel mimi nilikuwa silali baba ndio ukubwa huo.honestly mwanzo nilifikiri anadeka mpaka nilipopata somo.vumilia kaka.

      SAHIBA.

    12. Caroline Danzi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 19th December 2008
      Location : Dar es Salaam
      Posts : 3,518
      Rep Power : 479402
      Likes Received
      993
      Likes Given
      363

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Sahiba you are right. Nilikuwa na tatizoi hilo sana wakati wa usichana wangu. Kilichonisaidia ni baada ya kujifungua likaisha sasa hivi hata sijui maumivu wakati wa hedhi.

      For the time being kima hana dalili ulizoorodhesha, atumie dawa za kutuliza maumivu

    13. Next Level's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 17th November 2008
      Location : Pwani
      Posts : 3,146
      Rep Power : 1249
      Likes Received
      89
      Likes Given
      42

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Caroline Danzi View Post
      Nilikuwa na tatizoi hilo sana wakati wa usichana wangu


      Caroline,

      Kwani sasa ni kibibi but you sound like chick...lol!
      “When the missionaries came to Africa they had the Bible and we had the land. They said ''Let us pray'' we closed our eyes. When we opened them we had the Bible and they had the land.
      - Rev.Bishop Desmond Tutu.

    14. Albedo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 24th February 2008
      Posts : 5,514
      Rep Power : 1759
      Likes Received
      1325
      Likes Given
      616

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Caroline Danzi View Post
      Sahiba you are right. Nilikuwa na tatizoi hilo sana wakati wa usichana wangu. Kilichonisaidia ni baada ya kujifungua likaisha sasa hivi hata sijui maumivu wakati wa hedhi.

      For the time being kima hana dalili ulizoorodhesha, atumie dawa za kutuliza maumivu

      Asante sana dada Caro kwa Ushuhuda wako, Maana this problem huwa linamtokea during bleeding na anakuwa na maumivu makali ya tumbo na sometimes huwa anatamani mtu amkande kwa maji ya uvuguvugu. but thank you all for sharing your experinces.
      "SISI SOTE NI NDUGU TATIZO NI CCM" Chris Lukosi kada wa CCM


    15. Albedo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 24th February 2008
      Posts : 5,514
      Rep Power : 1759
      Likes Received
      1325
      Likes Given
      616

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Ya tumbo kaka
      "SISI SOTE NI NDUGU TATIZO NI CCM" Chris Lukosi kada wa CCM


    16. Albedo's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 24th February 2008
      Posts : 5,514
      Rep Power : 1759
      Likes Received
      1325
      Likes Given
      616

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      Quote By Yo Yo View Post
      Mkuu ni maumivu ya tumbo au wapi?
      what i know kuna wale wanaopata maumivu ya tumbo wakiwa hedhi nayo inatokana na nini wakuu
      Ya Tumbo kaka
      "SISI SOTE NI NDUGU TATIZO NI CCM" Chris Lukosi kada wa CCM


    17. Shishi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 11th February 2008
      Posts : 1,251
      Rep Power : 905
      Likes Received
      23
      Likes Given
      15

      Default Re: Maumivu ya Hedhi

      pole, she's not alone, wengine tunakuwa wagonjwa kabisa. unapatwa na nausea na huna raha. Tell her ajaribu painkillers, indocid works very well for me, pia akiwa nyumbani atumie hot water bottle it relieves the pain. ajitie shughuli pia sleeping makes it more painful!

      Cha muhimu pia amuone Gyna afanyiwe scans etc kubaini kama ana uvimbe (fibroids etc), hayo ya maumivu kupungua baada ya kupata mtoto huwa nayasikia pia.. may be u shd try it out.. ama una mpango gani naye?????cha kufia nini zaeni mwenzako angalua apumnzike!
      Mrs....all the way!!:-)))

    18. kimatire's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th November 2008
      Location : Sydine- St. Roix's
      Posts : 352
      Rep Power : 688
      Likes Received
      50
      Likes Given
      20

      Thumbs up Re: Maumivu ya Hedhi

      If your periods have changed, it's very important to see your doctor. There are a number of diseases which can cause heavy bleeding (see list below). The doctor will investigate possible causes and offer the appropriate treatment. But in about half the women with heavy bleeding, no cause can be found.

      Some causes of heavy menstrual bleeding

      Unexplained - for half of all cases no cause can be found.


      Contraceptive coil (IUD) - the coil can cause heavier, longer periods.


      Injectable contraception (Depo Provera) - can cause heavy or prolonged bleeding.


      Pelvic disorders:
      Fibroids - these benign (not cancerous) growths in the muscular wall of the uterus are a common cause of heavy bleeding.
      Polyps - these benign growths of the lining of the uterus may cause heavy bleeding but more commonly lead to spotting between or after periods.
      Pelvic inflammatory disease - an infection in the reproductive tract which can cause infertility and chronic pain if untreated.
      Endometriosis - a painful condition in which the lining of the uterus grows outside the uterus.
      Endometrial hyperplasia - thickening of the lining of the uterus, leading to heavier bleeding.
      Endometrial cancer - cancer of the lining of the uterus, causing heavy periods, bleeding between periods and blood-stained vaginal discharge. Rare, but more common in women after the menopause.

      Blood and hormonal conditions:
      Hormone imbalances - can stop ovulation (egg release) leading to build-up of endometrium and heavier periods.
      Hypothyroidism - an underactive thyroid gland can cause heavier periods.
      Blood clotting disorders.
      Use of anticoagulant drugs.
      The menstrual cycle is affected by stress. If you are going through any kind of life crisis, it is possible that your periods may settle down once that crisis has been resolved. Meanwhile reassurance from your doctor that there is nothing seriously wrong may help you to accept this change as a common and usually temporary response to stress. For many women, however, there is no easy solution to the stress in their lives. If this is the case, you will need to decide whether you want treatment for your heavy bleeding.

      In all cases, the first step to take is to visit your GP and explain that your periods have changed. Once your doctor and/or gynaecologist have carried out the preliminary tests described in the next section, and you have been given the medical all clear, what happens next will largely depend on how you feel about your heavy bleeding.
      I smile because I don't know what the hell is going on.

    19. Babylon's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 6th February 2009
      Posts : 1,299
      Rep Power : 863
      Likes Received
      70
      Likes Given
      3

      Unhappy Maumivu makali ya tumbo wakati wa kuanza hedhi (period)

      Pill to end period pain: Drug that brings relief for millions of sufferers could be available by 2010

      Last updated at 10:00 PM on 23rd March 2010

      Breakthrough: The treatment has been likened to a 'hot water bottle in a pill'

      A drug that could free women from the misery of period pain has been devised by scientists.
      The 'hot water bottle in a pill' is designed to tackle the cause of the crippling cramps that plague up to 90 per cent of young and middle-aged women each month.
      Taken ahead of a woman's period, it could prevent the pain. Alternatively, it could be taken when required, easing pain when it hits.
      Likely to be prescription only, the drug could be on the market in just four years.
      Its inventors at Southampton-based drug firm Vantia Therapeutics said that they are confident it will work better than any of the drugs or treatments currently available.

      Period pain, or dysmenorrhea, blights the life of between 45 and 90 per cent of women of child-bearing age and is the leading cause of absenteeism from school and work in women in their teens and 20s.

      The pain is caused by the womb contracting during a period.

      The new drug reduces levels of vasopressin, the hormone controlling the movement of the womb's muscles. Preliminary tests on a small group of women showed it to be safe, with no side- effects, an American Chemical Society conference in California heard.

      A larger trial on more than 100 British and American women with bad period pain is already under way and the results are due later this year.
      If the drug fulfils its promise, it could earn Vantia a large chunk of the £600million-plus spent on period pain relief each year around the world.

      Current treatments range from powerful painkillers and versions of the Pill, to relaxation techniques and hot water bottles.

      But some tackle the symptoms rather than the cause, others cause upset stomachs or mood swings, and none work for all.

      Vantia scientist Andrzej Batt said: 'We hope that the drug will provide a more effective treatment option for millions of women worldwide with this painful condition.

      'Dysmenorrhea not only diminishes the quality of life for millions of women but also has a hidden, society-wide economic cost that involves an enormous number of days lost from work and school.'
      Oily fish 'prevents endemetriosis'
      Eating plenty of oily fish can protect against endometriosis, a cause of infertility which may affect two million British women, say researchers.

      A study of more than 70,000 nurses found that those who ate the most tuna, salmon, mackerel and other foods high in omega-3 fatty acids were 22 per cent less likely to develop the painful condition.

      But those whose diets were laden with harmful trans fats found in thousands of products from cakes and biscuits to pies and chips were 48 per cent more at risk, according to the findings published online in Human Reproduction.

    20. hope 2's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 28th April 2010
      Posts : 155
      Rep Power : 571
      Likes Received
      7
      Likes Given
      77

      Default Maumivu makali wakati wa hedhi

      Heshima mbele wakuu,

      Mimi ni mwanamke nina umri wa miaka 29, bado sina mtoto.
      Ninaumwa sana wakati wa hedhi kiasa kwamba siwezi kulala, kula wala kufanya kazi yoyote, miguu inatetemeka, siwezi kula na hata nikila mara nyingine hua natapika.

      Wakati nikiwa na umri wa miaka 14-na kuendelea nilikua sipati maumivu kama ninayoyapata sasa.

      Jamani wana jamvi, naomba ushauri na msaada wa kitabibu maana nateseka sana na nashindwa kabisa kufanya shughulu zangu.
      Fimbo ya mbali haiui nyoka

    21. Whisper's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 2nd June 2009
      Posts : 493
      Rep Power : 685
      Likes Received
      179
      Likes Given
      73

      Default Re: Maumivu makali wakati wa hedhi

      Pole sana Hope 2, nakushauri utumie dawa inayoitwa Joy inapatikana pale Ubungo plaza ground floor kwa bwana mmoja anaitwa Dr. Buberwa. Sisterz wangu wangi wameponea hapo. plz jaribu vinginevyo beba mimba...

    22. Azam

    Page 1 of 12 12311 ... LastLast

    Similar Topics

    1. Maumivu chini ya tumbo wakati wa mimba
      By Peace92 in forum JF Doctor
      Replies: 0
      Last Post: 24th December 2013, 10:10
    2. Napata maumivu makali ya tumbo la hedhi
      By LAKI in forum JF Doctor
      Replies: 1
      Last Post: 21st June 2013, 18:45
    3. Replies: 1
      Last Post: 18th December 2012, 13:16
    4. Replies: 6
      Last Post: 13th November 2011, 00:04
    5. Maumivu makali wakati wa hedhi
      By hope 2 in forum JF Doctor
      Replies: 10
      Last Post: 11th November 2010, 00:39

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...