JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Ujiko wa Tanzania...

    Report Post
    Results 1 to 11 of 11
    1. Kibunango's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th August 2006
      Location : Tampere
      Posts : 7,287
      Rep Power : 44288
      Likes Received
      692
      Likes Given
      2259

      Thumbs up Ujiko wa Tanzania...

      Why is there almost no tribalism during Tanzanian elections?

      28 October 2010 Last updated at 10:02 GMT
      Many African countries have experienced violence and intimidation during elections often caused by tribalism.

      Tanzania which is heading towards one of its most anticipated general elections in many years this Sunday, is a different case

      Tribalism is almost non-existent.

      How has a country of more than 100 tribes succeeded in a region where many of its neighbours, including Rwanda, Kenya and Somalia, have experienced numerous cases of tribal-tension?

      Zuhura Yunus reports.

      More: BBC NEWS
      Save Water Drink Beer. "Alcohol doesn't solve any problem,
      But, if you think again, neither does milk."
      Vituko Vya Zenj


    2. eliakeem's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th May 2009
      Location : Katesh
      Posts : 1,231
      Rep Power : 816
      Likes Received
      304
      Likes Given
      605

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Kudos Tanzania, hili suala ni muhimu sana, KUANGAMIZA UKABILA SI JAMBO DOGO. NCHI NYINGI ZINAHANGAIKA JINSI YA KUWAWEKA WATU WAO PAMOJA BILA KUFIKIRIA KABILA LAKE.

      KAZI KUBWA TULIYO NAYO NI JINSI GANI HII HALI YA KUISHI PAMOJA BILA KUBAGUANA KWA MISINGI YA KIKABILA IENEE KATIKA ENEO LA AFRIKA MASHARIKI NA AFRIKA KWA UJUMLA.

      HEKO WATANZANIA. KWA HILI SINA BUDI KUTOA PONGEZI.
      ''Hatujaenda Shule Lakini Tumeelimika'' Abed Aman Karume.

    3. Kivumah's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 7th January 2008
      Posts : 2,324
      Rep Power : 5403
      Likes Received
      822
      Likes Given
      785

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Hakuna Dhambi mbaya zaidi kama kuulizana makabila, kwani tunataka kutambika??!!! - JK Nyerere

    4. tzjamani's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 9th October 2010
      Posts : 999
      Rep Power : 706
      Likes Received
      25
      Likes Given
      96

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Big up TZ. Tunamshukuru Mungu. Nyerere alitupa dira.

    5. Bongolander's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 10th July 2007
      Location : Tandale
      Posts : 4,479
      Rep Power : 1567
      Likes Received
      1037
      Likes Given
      117

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Quote By Kibunango View Post
      Why is there almost no tribalism during Tanzanian elections?

      28 October 2010 Last updated at 10:02 GMT
      Many African countries have experienced violence and intimidation during elections often caused by tribalism.

      Tanzania which is heading towards one of its most anticipated general elections in many years this Sunday, is a different case

      Tribalism is almost non-existent.

      How has a country of more than 100 tribes succeeded in a region where many of its neighbours, including Rwanda, Kenya and Somalia, have experienced numerous cases of tribal-tension?

      Zuhura Yunus reports.

      More: BBC NEWS
      Well ukumbuke kuwa sasa tumeanza kujenga udini, na inaonekana tunafanya kazi hiyo kwa kasi sana. Tunasifiwa kwa A tunafanya juhudi kubwa kuibomoa hiyo A.

    6. Clean9

    7. LeopoldByongje's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 28th April 2008
      Posts : 374
      Rep Power : 700
      Likes Received
      8
      Likes Given
      9

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Quote By Bongolander View Post
      Well ukumbuke kuwa sasa tumeanza kujenga udini, na inaonekana tunafanya kazi hiyo kwa kasi sana. Tunasifiwa kwa A tunafanya juhudi kubwa kuibomoa hiyo A.
      You have a point Bongolander. We should not allow such divisive tendencies to flourish in Tanzania. We need to fight harder to eliminate such elements. United we shall win.

    8. Mkeshahoi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 4th January 2009
      Posts : 2,354
      Rep Power : 1064
      Likes Received
      229
      Likes Given
      962

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Quote By Kibunango View Post
      Why is there almost no tribalism during Tanzanian elections?

      28 October 2010 Last updated at 10:02 GMT
      Many African countries have experienced violence and intimidation during elections often caused by tribalism.

      Tanzania which is heading towards one of its most anticipated general elections in many years this Sunday, is a different case

      Tribalism is almost non-existent.

      How has a country of more than 100 tribes succeeded in a region where many of its neighbours, including Rwanda, Kenya and Somalia, have experienced numerous cases of tribal-tension?

      Zuhura Yunus reports.

      More: BBC NEWS
      Nyerere alijenga taifa.... wenzake walishikilia tu watu oamoja...
      Hela silaha... Kisu Mzigo

    9. Mpeni sifa Yesu's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 23rd May 2010
      Location : Dar es Salaam
      Posts : 655
      Rep Power : 649
      Likes Received
      81
      Likes Given
      6

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Tanzania hakuna ukabila kabisa, lakini kuna udini ambao sumu yake ni kubwa kuliko ukabila. hivyo tuwe macho kwani shetani akishindwa kuingilia mlango mmoja, hutafuta mwingine akaingia. tupambane sote kwa pamoja tumpinge adui wa kutugawa watz, ili tuendelee kuishi kwa amani na maelewano. Mungu ibariki Tanzania.
      Hakuna lisilowezekana kwa Mungu, anaponya, anaokoa. kwa ushauri na maombi, tuwasiliane ([email protected]). karibu kwa Yesu.

    10. Smatta's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 5th November 2008
      Location : NAIROBBERY
      Posts : 1,885
      Rep Power : 976
      Likes Received
      367
      Likes Given
      812

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Guard what you have with envy, protect the peace you inherited with everything you have. Dont allow politicians to drive the wedge between you, whether in tribal or religious differences, coz it can happen if you let it. yetu ilianza kitambo lakini ikawa institutionalized after the coup attempt in '82, mpaka wa leo tunajaribu kuimaliza hili janga lakini wapi. play your cards right fam.
      Daima Mimi Mkenya, Mwananchi Mzalendo.

    11. Geza Ulole's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 31st October 2009
      Posts : 5,441
      Rep Power : 1726
      Likes Received
      1354
      Likes Given
      211

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Quote By Smatta View Post
      Guard what you have with envy, protect the peace you inherited with everything you have. Dont allow politicians to drive the wedge between you, whether in tribal or religious differences, coz it can happen if you let it. yetu ilianza kitambo lakini ikawa institutionalized after the coup attempt in '82, mpaka wa leo tunajaribu kuimaliza hili janga lakini wapi. play your cards right fam.
      But when you have people like Kikwete in power with no capacity to deliver; they resort into religious smear campaigns so as to protect their plundering of the nation. I hope my fellow Tanzaninans will be smart to see the religious division CCM is trying to root in our hearts!

    12. RealDeal's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 16th June 2010
      Location : MERU
      Posts : 297
      Rep Power : 574
      Likes Received
      0
      Likes Given
      0

      Default Re: Ujiko wa Tanzania...

      Election time is here, Brother's to the south.

      Important:
      Everybody, go and vote. That's the only way change will come.

      P.S
      Just remembered something we used to do in High school. Dedz (dedication)
      Here's mine to the People of Tanzania (esp. JF forumers. Usikose kupiga kura) It was sung by Usher for Obama and voters.



      HAVE PEACEFUL ELECTIONS GUYS.
      <a href="http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=2146">SKYSC RAPERCITY</a>

    13. Kansime

    Similar Topics

    1. Wabunge punguzeni ujiko kwenye ugonjwa
      By TIQO in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 1
      Last Post: 28th October 2011, 11:41
    2. TGIF: Ujiko Tujipe Wenyewe: JamiiForums Yapepea!!
      By Mzee Mwanakijiji in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 131
      Last Post: 25th August 2011, 16:50
    3. Ujiko mwingine bana!
      By Daz Chief in forum Jokes/Utani + Udaku/Gossips
      Replies: 9
      Last Post: 12th May 2011, 01:10

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...