JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Wagonjwa nane wa mlipuko wa bomu Arusha kufikishwa hospital ya taifa Muhimbili

    Report Post
    Results 1 to 3 of 3
    1. mkisyeli's Avatar
      Senior Member Array
      Join Date : 6th May 2013
      Posts : 217
      Rep Power : 457
      Likes Received
      43
      Likes Given
      0

      Default Wagonjwa nane wa mlipuko wa bomu Arusha kufikishwa hospital ya taifa Muhimbili

      Taarifa ambayo nimeipata sasa hivi hapa ni kuwa wagonjwa nane kati ya 56 wa mlipuko wa mabomu mkoani Arusha wanatarajia kutua na ndege saa nane mchana wa leo kutokana na hali zao kuwa mbaya na hii pia inamaana ya kuwa Hospitali zetu hazina uwezo wa kutosha mpaka kuwahamisha wagonjwa katika hospitali za rufaa??


    2. cabhatica's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 30th September 2010
      Location : SoWeTo
      Posts : 864
      Rep Power : 721
      Likes Received
      341
      Likes Given
      200

      Default Re: Wagonjwa nane wa mlipuko wa bomu arusha kufikishwa hospital ya taifa muhimbili saa nane leo mcha

      God knows that you were innocent. Devine Order will take charge and see that you recover fast. As you all know - Doctor dresses the wound but God heals it. Get well soon!
      mob, Paw and Nivea like this.
      Basi msisumbukie ya kesho; kwa kuwa kesho itajisumbukia yenyewe. Yatosha kwa siku maovu yake (Mt 6:34)

    3. Kdm255's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 12th December 2012
      Posts : 957
      Rep Power : 625
      Likes Received
      167
      Likes Given
      186

      Default

      Quote By cabhatica View Post
      God knows that you were innocent. Devine Order will take charge and see that you recover fast. As you all know - Doctor dresses the wound but God heals it. Get well soon!
      good message indeed
      cabhatica likes this.


    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...