JamiiSMS
    Show/Hide This

    Topic: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

    Report Post
    Results 1 to 6 of 6
    1. Mahesabu's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th January 2008
      Location : manzese
      Posts : 3,618
      Rep Power : 1506
      Likes Received
      412
      Likes Given
      3982

      Thumbs up Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      Arusha 0754 267032
      Dodoma 0754 022999
      Manyara 0715 009929
      Mwanza 0713 496770
      Kagera 0787 576171
      Mbeya 0784 292935
      Kigoma 0752 814377
      Kilimanjaro 0784 708857
      Tabora 0754 020033
      Lindi 0784 396086
      Pwani 0754 293349
      Iringa 0754 170377
      Rukwa 0754 381836
      Morogoro 0754 770000
      Mara 0784 864212
      Singida 0784 433551
      Mtwara 0784 418857
      Tanga 0754 280994
      Shinyanga 0786 249249
      Ruvuma 0713 242515
      Tarime 0713 510856




      MAKAMANDA WA POLISI MIKOA ZANZIBAR
      Kaskazini Unguja 0713 298766
      Mjini Magharibi 0777 417952
      Kusini Unguja 0786 662099
      Kusini Pemba 0773 089417
      Kaskazini Pemba 0777 481881
      BILA RUSHWA..HAKI HAIPATIKANI....TOA RUSHWA UPATE HAKI.....(?)
      RUSHWA NA TANZANIA DAM-DAM.....!
      TAASISI IPI RUSHWA KWAO MWIKO?
      NASEMA KWA KUWA YAMENIKUTA......!


    2. Mahesabu's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 27th January 2008
      Location : manzese
      Posts : 3,618
      Rep Power : 1506
      Likes Received
      412
      Likes Given
      3982

      Default Re: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      BUILDING CAPACITY OF THE COMMUNITY TO PREVENT AND SOLVE CRIME:
      The Tanzania Police Force beliefs that safety starts in the local community. Where young people are brought up in a secure and stable environment with role models and constructive activities, they are less likely to get sucked into anti – social behavior and criminality.
      In order to build and strengthen the capacity of the community to prevent and solve crime the Tanzania Police Force has embarked on Police Ward Programme, commonly known as Polisi Kata/Shehia. Police ward initiative is a joint programme between Police and the Local Government authorities. Though these locally accepted mechanism of govermence starting from Division (Tarafa) and wards( Kata/Shehia). Police and other stakeholders can easily reach the community at street level (Mtaa) in urban areas and in village level (Vijiji/Vitongoji) in rural areas.
      In the Street (Mtaa) and village level neighborhood watch programme is organized by the community themselves in order to reduce residential crime. Community is being educated by Police and other stakeholders Non-Government organizations, Institutions and other civil society structures about working together as a community to improve personal security and house hold security . Most important, it is about encouraging interaction and sense of responsibility between neighbors and community.
      BILA RUSHWA..HAKI HAIPATIKANI....TOA RUSHWA UPATE HAKI.....(?)
      RUSHWA NA TANZANIA DAM-DAM.....!
      TAASISI IPI RUSHWA KWAO MWIKO?
      NASEMA KWA KUWA YAMENIKUTA......!

    3. Yericko Nyerere's Avatar
      Banned Array
      Join Date : 22nd December 2010
      Location : Kigamboni, DSM
      Posts : 11,916
      Rep Power : 0
      Likes Received
      7720
      Likes Given
      443

      Default Re: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      Binafsi sioni mantiki ya hizi namba kikubwa na chenye mafaa kwa watz ni utendaji wa kazi! Hizi namba zinawafaa mahawara wao!! Kama tukio la ujambazi linaweza kutokea na akapigiwa simu akajibu gari haina mafu na askari wazamu tupo wachache inafada gani namba hiyo?

    4. nyabhingi's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 12th October 2010
      Posts : 6,462
      Rep Power : 37086087
      Likes Received
      2015
      Likes Given
      3336

      Default Re: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      mbona wengi hawana namba ya tigo?au ndio kama inavyosemwa ukiwa na tigo unakuwa inferior flani..
      No bullet can stop us now, we neither beg nor we won't bow;
      Neither can be bought nor sold
      .

    5. Mtazamaji's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 29th February 2008
      Location : global village
      Posts : 5,978
      Rep Power : 1846
      Likes Received
      1348
      Likes Given
      2657

      Default Re: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      NI vizuri sana lakini ingependeza kuraghisisha
      • Wagetafuta utaratibu wa kuwa na number moja ( Uniform)wa miko yote. Kwa powe waliyonayo TRCA nadhani wanaweza kupatiwa naumber fulani mabyo haina watu wahatver provider.
      • Wanachi tunataka number na mafisa wa police repsonsible kwa local area zetu ama wilayani au kwenye tarafa. Kero walizonazo wanachi

      But good move anyway

      Nilijaribu kushirkiana na wadau wa ICT wa jf kuandaa online directory ya ya number za ofisi ya public officer wote na watu mbali mbali. ili iwe rahisi kujua wapi, nini na nani apate huduma gani But bahati mbaya ilishindikana.

      icheki ilipoishia wanani


      Japo project imekufa nitaziweka hizi number kwenye hii pilot or testing site
      Mahesabu likes this.

    6. Clean9

    7. Barubaru's Avatar
      JF Senior Expert Member Array
      Join Date : 6th April 2009
      Location : Doha, Qatar
      Posts : 6,842
      Rep Power : 2210
      Likes Received
      1883
      Likes Given
      2230

      Default Re: Makamanda wa polisi mikoa tanzania bara

      Sasa vipi hao makamanda kama wanahamishwa kwenda mikoa mingine, vipi namba zao wanaondoka nazo au zinabaki pale pale mkoani.

      Mbona sioni namba za Dar?
      Ukiwa mchoyo, usiwe mroho.

      Man Sharaf naf'sahu, fahuwa rasul

    Similar Topics

    1. Nchi ya Tanzania Bara ndani ya Tanzania ?
      By GHIBUU in forum Jukwaa la Siasa
      Replies: 5
      Last Post: 4th December 2011, 20:30
    2. Replies: 17
      Last Post: 25th September 2011, 16:27
    3. Mikoa Mipya 3 ya Tanzania
      By X-PASTER in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 6
      Last Post: 7th June 2011, 00:46
    4. Namba za makamanda wa polisi
      By Shy in forum Matangazo madogo
      Replies: 7
      Last Post: 23rd August 2008, 23:57
    5. Makamanda Wa Polisi Wazawadiwa Gari Na Wafanyabiashara
      By Mongoiwe in forum Habari na Hoja mchanganyiko
      Replies: 3
      Last Post: 26th July 2008, 14:00

    Posting Permissions

    • You may not post new threads
    • You may not post replies
    • You may not post attachments
    • You may not edit your posts
    •  

    Who are WE?

    JamiiForums is a 'User Generated Content' site; anyone can register (MUST) and comment or start a new topic.

    You are always welcome! Read more...

    Where are we?

    We have our offices in Dar es Salaam but we still work virtually.

    For anything related to this site please Contact us.

    Contact us now...

    DISCLAIMER

    JamiiForums, its partners, affiliates and advertisers are not responsible for the content of threads/topics that are submitted by users..

    Read more...

    Forum Rules

    JamiiForums is moderated under the rules set by users and moderators to safeguard you.

    You MUST read them and comply accordingly. Read more...

    Privacy Policy

    We are committed to respecting your privacy rights when visiting any JamiiForums.com page, such as this one.

    Read our Privacy Policy. Proceed here...